Przewlekły stres u psów i kotów. Co mogą nam zaoferować nutraceutyki w postępowaniu z pacjentem lękowym? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przewlekły stres u psów i kotów. Co mogą nam zaoferować nutraceutyki w postępowaniu z pacjentem lękowym?

Nutraceutyki wieloskładnikowe

Biorąc pod uwagę różne mechanizmy działania poszczególnych nutraceutykow, wieloskładnikowe suplementy diety wydają się być optymalnym rozwiązaniem w terapii wspomagającej u psów i kotów z zaburzeniami lękowymi lub narażonych na nadmierną ilość stresorów.

W randomizowanym, podwójnie zaślepionym, kontrolowanym placebo badaniu z udziałem 52 psów z historią zachowań stresowych wykazano, że nutraceutyk zawierający fosfatydyloserynę, różeniec górski, passiflorę, L-tryptofan oraz witaminy z grupy B (B1, B3, B6) znacząco poprawia reakcje behawioralne związane ze stresem u psów po 14 dniach suplementacji, bez znaczącej zmiany widocznej w grupie placebo. Ocena była wykonywana za pomocą kwestionariusza wypełnianego przez opiekuna. W szczególności stwierdzono istotną różnicę między placebo a nutraceutykiem w odpowiedzi na głośny hałas, przy czym obniżał on ocenę stresu przez opiekuna o ponad jedną trzecią w 14-dniowym okresie badania. Wyniki tych testów sugerują, że wieloskładnikowe nutraceutyki mogą być skutecznymi produktami w radzeniu sobie ze stresem u psów domowych (17).

Kompleksowe podejście do pacjenta lękowego

W postępowaniu z pacjentem lękowym niezwykle istotne jest kompleksowe podejście terapeutyczne w celu uzyskania jak najlepszych oraz trwałych efektów. Poza terapią behawioralną i modyfikacją środowiska życia, farmakoterapią zastosowanie znajdują także weterynaryjne preparaty zawierające feromony oraz nutraceutyki. Te ostatnie zyskały w ostatnich latach wyraźną popularność ze względu na wysoki profil bezpieczeństwa oraz wygodną dla opiekuna formułę podawania. W artykule wymieniono charakterystykę substancji najczęściej występujących w preparatach stosowanych jako suplement diet stosowanych w zapobieganiu stresu u zwierząt.

Podsumowanie

Przewlekły stres u zwierząt domowych może wywierać negatywny wpływ na jakość życia zwierząt i ich opiekunów, a także być przyczyną chorób neurobehawioralnych. Jak wcześniej zaznacz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy