Badanie ultrasonograficzne jelita grubego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie ultrasonograficzne jelita grubego

Z uwagi na postęp, jaki dokonał się w ciągu ostatnich kilku lat w zakresie aparatury ultrasonograficznej, powstała perspektywa dokładnego obrazowania ściany przewodu pokarmowego i wielu zmian morfologicznych w jej obrębie. Mimo to badanie ultrasonograficzne jelita grubego jest nadal elementem oceny, któremu poświęca się stosunkowo niewiele uwagi.

Jelito grube powinno podlegać szczegółowej ocenie ultrasonograficznej, u wszystkich zwierząt z objawami biegunki, zaparć czy obecności krwi w kale (1). Należy pamiętać, że badanie jelita grubego powinno być za każdym razem rozszerzone o badanie całej jamy brzusznej. Pozwala to na stwierdzenie innych przyczyn choroby, niezwiązanych z przewodem pokarmowym.

Aparatura

Do badania płycej położonych (w odniesieniu do skóry) odcinków jelita grubego, tj. części zstępującej okrężnicy, należy zastosować głowice o wyższych częstotliwościach, ok. 8-12 MHz. W tej roli dobrze sprawdzają się głowice typu mikrokonweks i liniowe. Struktury położone w tzw. bliższym polu badania mają wówczas odpowiednio wysoki kontrast, co pozwala na dokładne różnicowanie warstwowości jelit. W sytuacji zastosowania głowicy konweksowej o niskiej częstotliwości (poniżej 5 MHz) dokładne uwidocznienie ściany i warstwowości jelita grubego może być znacznie utrudnione. Celowe w prezentacji B-mode jest odpowiednie zogniskowanie wiązki ultradźwiękowej poprzez umieszczenie jednego lub dwóch ognisk na wysokości ocenianej struktury. Funkcję taką ma obecnie niemal każdy model aparatu USG. Do badania niewielkich struktur o słabym kontraście w stosunku do okolicznej tkanki, jak np. węzły chłonne, zalecane jest zastosowanie obrazowania wielopłaszczyznowego (compounding) (1, 11). Technika ta polega na wykorzystaniu licznych kątów insonacji w stosunku do obrazowanej płaszczyzny i pozwala na znaczne uwydatnienie krawędzi obiektów, zmniejszenie szumów oraz poprawę kontrastu (1, 11).

Przygotowanie pacjenta do badania

Liczni autorzy podają, że przed przystąpie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy