Badania profilaktyczne u starszych psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badania profilaktyczne u starszych psów i kotów

Parametry nerkowe (mocznik, kreatynina)

U ponad 35% starszych psów obserwuje się podwyższony poziom co najmniej jednego z parametrów nerkowych, natomiast u kotów ok. 25% starszych zwierząt wykazuje podwyższone stężenie kreatyniny (wyk. 1).

Interesujący jest fakt, iż średnie stężenie kreatyniny u zwierząt starych, lecz zdrowych nefrologicznie jest nieco niższe niż u zwierząt w średnim wieku, co można wytłumaczyć uwarunkowanym wiekiem spadkiem masy mięśniowej. Zanik mięśni, a w jego następstwie niższe stężenia kreatyniny obserwuje się głównie u zwierząt, u których dodatkowo występują zaburzenia czynności aparatu ruchowego. W przebiegu nadczynności tarczycy obserwuje się także spadek stężenia kreatyniny wskutek zwiększonej perfuzji nerkowej, W wyniku tego podwyższeniu ulega górna granica przedziału, w którym doszło już do ograniczenia zdolności filtracyjnej nerek, lecz nie nastąpił jeszcze ponadnormatywny wzrost stężenia kreatyniny. W takich przypadkach pomocne może być oznaczanie kreatyniny co rok lub nawet co pół roku. Należy przy tym bezwzględnie pamiętać, aby badanie wykonywane było na czczo. W razie stwierdzenia wzrostu stężenia kreatyniny w dwóch kolejnych badaniach, nawet w granicach przedziału normy, należy podjąć dalsze działania diagnostyczne.

Fosfataza alkaliczna (psy)

Do najczęstszych przyczyn podwyższenia poziomu alkalicznej fosfatazy zalicza się: zaburzenia czynności wątroby, działanie leków i endogennych kortykosteroidów (zespół Cushinga), a także łagodny guzkowy rozrost wątroby.

Białko całkowite, albumina i globuliny

Zarówno podwyższone białko całkowite, jak i podwyższony poziom globulin, a także obniżony poziom albuminy obserwuje się częściej u zwierząt starszych niż u młodych, dorosłych zwierząt.

Wynik taki stanowi nierzadko tylko jeden z wielu elementów mozaiki składających się na ogólny obraz, lecz może być istotnym czynnikiem do prawidłowej interpretacji.

Fruktozamina

W badaniach przeprowadzonych w naszym laboratorium podwyższony poziom fruktozamin stwierdzono u 5,8% starszych psów oraz u 8,8% kotów. Znaczna przewaga fruktozaminy nad glukozą (jako parametru) wynika z faktu, iż na poziom fruktozaminy nie wpływa w żaden sposób krótkotrwała hiperglikemia objawiająca się nierzadko wskutek stresu towarzyszącego wizytom w gabinecie weterynaryjnym (podwyższony poziom glukozy stwierdzono w 27,7% wszystkich próbek, z czego większość była wynikiem wspomnianej hiperglikemii wywołanej stresem).

CPSE (swoista esteraza argininowa psów)

Z danych statystycznych dotyczących CPSE wynika, iż przerost prostaty jest dość częstym zjawiskiem u zdrowych psów.

Badanie ogólne moczu

Zakażenia dróg moczowych często towarzyszą niewydolności nerek, przerostowi prostaty, nadczynności tarczycy oraz cukrzycy i w ponad 80% pozostają niezauważone przez właścicieli. Badanie ogólne oraz posiew bakteriologiczny moczu pozwalają rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Podsumowanie

Profilaktyka geriatryczna to dziedzina, która, zapewniając pacjentowi optymalną opiekę, pozwala jednocześnie pozyskać lojalnego klienta i zwiększyć liczbę wizyt w lecznicy weterynaryjnej.

dr Eva Kahnt
Laboklin Austria
Rosenstraße 1 4040 Linzd

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy