Atopowe zapalenie skóry u kotów – aktualne informacje dotyczące diagnostyki i leczenia choroby – cz. II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Atopowe zapalenie skóry u kotów – aktualne informacje dotyczące diagnostyki i leczenia choroby – cz. II

Atopowe zapalenie skóry u kotów jest częstym problemem u tego gatunku. W związku z rozległością tematu informacje na jego temat zostały przedstawione w dwóch częściach. Druga z nich poświęcona jest leczeniu oraz monitorowaniu postępów leczenia choroby.

Leczenie

W leczeniu atopowego zapalenia skóry u kotów stosowane są różne opcje terapeutyczne. Obejmują one unikanie kontaktu z alergenem (co po ustaleniu czynnika uczulającego jest w większości przypadków nierealne), immunoterapię swoistą i leczenie objawowe obejmujące zwalczanie powikłań i stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwświądowych (glikortykosteroidów, cyklosporyny, leków przeciwhistaminowych).

O ile istnieje taka możliwość (ustalony czynnik uczulający, najlepiej młody wiek kota i akceptacja warunków finansowych), należy stosować leczenie swoiste w postaci immunoterapii. Wg Scotta leczenie to przynosi poprawę u 50-80% chorych zwierząt (51), podobnie Trimmer i wsp. skuteczność immunoterapii oceniają na 60-78% (59, 60). Halliwel podaje znacząco wyższą skuteczność wynoszącą 93,6% w niektórych przypadkach (u kotów, u których występował ziarniniak eozynofilowy) (16). Publikowane w 2014 roku badania podają, że skuteczność tej metody u kotów wynosi 57% (poprawa oceniania na dobrą), w 26% poprawa jest częściowa, a jedynie u 17% poddanych immunoterapii kotów nie stwierdzono żadnej poprawy (40).

W opinii autorów immunoterapia swoista u kotów jest metodą dosyć skuteczną, ale pełnej poprawy nie należy oczekiwać u więcej niż połowy leczonych zwierząt. Istnieje klika protokołów stosowania immunoterapii. U kotów nie ma badań dotyczących skuteczności odczulania zależnie od czynnika uczulającego. U psów istnieją sprzeczne doniesienia co do wpływu rodzaju czynnika uczulającego na skuteczność immunoterapii, jedni autorzy podają, że odczulanie na pyłki roślin jest skuteczniejsze niż w przypadku roztoczy, podczas gdy inni nie potwierdzają występowania takich różnic (24).

W immunoterapii można zastosować...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy