👨‍⚕Okiem eksperta miesiąca ‒ profilaktyka chorób odkleszczowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

👨‍⚕Okiem eksperta miesiąca ‒ profilaktyka chorób odkleszczowych

fot. dzięki uprzejmości A. Andrzejczaka

Miesiąc profilaktyki chorób odkleszczowych dobiega końca. Zachęcamy do przeczytania wypowiedzi lek. wet. Artura Andrzejczaka,Technical Leader Companion AnimalBoehringer Ingelheim Sp. z o.o.

Jakie są najczęściej występujące choroby odkleszczowe w Polsce i które z nich są najgroźniejsze?

Częstość występowania chorób odkleszczowych w Polsce można by określić poprzez badania epidemiologiczne populacji kleszczy w różnych obszarach geograficznych naszego kraju, jednak w przypadku medycyny weterynaryjnej nie ma niestety zbyt wielu źródeł takich danych, lub też są one publikowane na tyle daleko wstecz, że mogą nie odzwierciedlać aktualnej sytuacji. Nawet przeglądając dane literaturowe medycyny ludzkiej możemy spotkać się z publikacjami przeglądowymi, które uwzględniają literaturę z zakresu lat 1999-2015 (1), zatem biorąc pod uwagę tempo rozwoju populacyjnego kleszczy w Polsce i kroczącą za nim dystrybucję chorób przenoszonych przez te pajęczaki, możemy przyjąć tezę, że sytuacja aktualna jest nieco inna niż to, co przedstawiają dane.

Drugim źródłem wiedzy mogłyby być laboratoria weterynaryjne lub raporty pochodzące z zakładów leczniczych dla zwierząt, jednak wymagało by to ogromnej pracy aby zagregować wszystkie te dane. Dlatego odpowiadając na pytanie i biorąc pewne uproszczenie opierające się na indywidualnych wywiadach z lekarzami weterynarii na terenie Polski możemy przyjąć, że do najczęstszych chorób wektorowych przenoszonych przez kleszcze zaliczymy u zwierząt babeszjozę, boreliozę, anaplazmozę, erlichiozę czy nawet odkleszczowe zapalenie mózgu, przy czym ostatnie diagnozowane jest bardzo rzadko i cechuje się bardzo zróżnicowaną dystrybucją na terenie Polski (2).

W przypadku zagrożenia jakie niosą za sobą powyższe zakażenia na pewno większość lekarzy weterynarii powie, że babeszjoza jest tą jednostką chorobową, która stanowi największe zagrożenie. Jest to związane z tempem rozwoju objawów po inwazji kleszcza,...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2625 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.