Medycyna Ptaków – Sympozjum & Warsztaty
Serdecznie zapraszamy na pierwsze Sympozjum Medycyny Ptaków organizowane przez Furry Vets w Warszawie!
To wyjątkowe wydarzenie poprowadzi dwóch lekarzy zajmujących się Medycyną Ptaków, pochodzących z różnych środowisk klinicznych, którzy podzielą się praktycznymi wskazówkami na temat najczęstszych chorób. Zapraszamy lekarzy weterynarii oraz studentów, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z leczeniem ptasich pacjentów.
W dniu sympozjum (23 marca), wykłady poprowadzi Francois le Grange BVSc, BScM, MRCVS, który swoje doświadczenie zdobywał pracując w rodzinnym kraju w RPA, Al Wabra Wildlife Preservation w Katarze, a także Dubai Royal Family oraz w programie reintrodukcji ary modrej (Niemcy i Brazylia).
Warsztaty praktyczne (24 marca) poprowadzą dr Francois le Grange i dr Zoltan Szabo DVM, DACZM, DABVP(ECM), DABVP(Avian), GpCert(ExAP), MRCVS.
Sympozjum oraz Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.
Link do strony wydarzenia i rejestracji: https://furryvets.com/avian-medicine/
Dzień 1 Sympozjum
9:00 – 11:00 – Ptasi pacjent w szpitalu
11:00 – 11:30 – Przerwa
11:30 – 12:10 – Choroby nerek ptaków
12:10 – 13:00 – Ostra choroba układu oddechowego ptaków
13:00 – 14:00 – Lunch
14:00 – 14:40 – Znieczulenie ptaków
14:40 – 15:30 – Choroby wątroby ptaków
15:30 – 16:00 – Przerwa
16:00 – 17:00 – Dermatologia ptaków
17:00 – 17:30 – Sesja pytań i odpowiedzi
Dzień 2 Warsztaty
TEMATYKA
- Płynoterapia i dostęp doszpikowy,
- Karmienie przez sondę i zgłębnik żołądkowy,
- Umieszczanie sondy w worku powietrznym,
- Techniki pobierania wymazu z wola i kloaki,
- Zabiegi na wolu,
- Usuwanie ciała obcego,
- Techniki sterylizacji,
- Tracheotomia,
- Zabiegi na żołądku gruczołowym,
- Oraz inne wybrane techniki chirurgii tkanek miękkich w zależności od poziomu i zainteresowania grupy.
Link do strony wydarzenia i rejestracji: https://furryvets.com/avian-medicine/
PRELEGENCI
Francois le Grange
BVSc, BSc, MRCVS
Francois ukończył Uniwersytet w Pretorii w Onderstepoort w 2009 roku, gdzie przez kilka lat pracował jako klinicysta w Bird and Exotic Animal Hospital. Oprócz pracy klinicznej był zaangażowany w różne projekty badawcze, jak również w mentoring studentów. Ptaki i gady były zawsze jego głównym obszarem zainteresowań, zaraz obok pracy w terenie w różnych ogrodach zoologicznych i rezerwatach przyrody w RPA.
Po opuszczeniu rodzinnego kraju, rozpoczął pracę w dziedzinie medycyny zachowawczej w Katarze w Al Wabra Wildlife Preservation, założonym przez katarskiego księcia Sauda bin Muhammeda Al Thani. Tam najpierw dołączył do krytycznie zagrożonego programu reintrodukcji ary modrej, gdzie zajmował się reprodukcją i reintrodukcją najrzadszych papug na świecie.
Po pewnym czasie przeniósł się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby służyć Rodzinie Królewskiej w Dubaju we wszystkich jej złożonych potrzebach dotyczących dzikich zwierząt – od dużych ssaków, przez ptaki drapieżne, duże gady po dzikie koty.
Po ponad 2 latach spędzonych w Dubaju, zdecydował się na przeprowadzkę do Niemiec, aby ponownie dołączyć do programu hodowli ary modrej, gdzie wraz z zespołem specjalistów chorób ptaków był odpowiedzialny za ich zdrowie, reprodukcję i opiekę nad pisklętami, aby ostatecznie wypuścić ary modre z powrotem na wolność w Brazylii.
Był prelegentem na wielu konferencjach na całym świecie. Obecnie stacjonuje w Norwegii, gdzie prowadzi XOvet consulting – telemedyczny serwis drugiej opinii dla weterynarzy zwierząt egzotycznych.
Zoltan Szabo
DVM, DACZM, DABVP(ECM), DABVP(Avian), GpCert(ExAP), MRCVS
Dr Zoltan jest dyrektorem klinicznym oddziału zwierząt egzotycznych w Concordia Pet Care, największym ośrodku referencyjnym dla zwierząt egzotycznych w Azji, a także adiunktem w City University of Hong Kong.
Jest międzynarodowym prelegentem i współautorem kilku książek o chirurgii zwierząt egzotycznych i o chorobach ptaków. Opublikował ponad dwadzieścia artykułów w recenzowanych czasopismach i wygłosił dziesiątki wykładów na konferencjach weterynaryjnych. Dr Zoltan szczególnie interesuje się mikrochirurgią i promuje medycynę zwierząt egzotycznych za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jego motto brzmi: „Żaden pacjent nie jest za mały, by pomóc”.
Dr Zoltan posiada sześć stopni podyplomowych z medycyny zwierząt egzotycznych z trzech krajów. W USA, oprócz dyplomu American College of Zoological Medicine, jest również podwójnym dyplomowanym specjalistą American Board of Veterinary Practitioners, specjalizującym się w Avian Practice oraz Exotic Companion Mammal Practice. W Wielkiej Brytanii posiada tytuł specjalisty Royal College of Veterinary Surgeons w zakresie Zoo & Wildlife Medicine, a na Węgrzech uzyskał certyfikat lekarza pierwszego kontaktu w praktyce zwierząt egzotycznych oraz certyfikat medycyny zwierząt egzotycznych.
Dr Zoltan miał okazję prowadzić badania i pracować jako lekarz weterynarii dzikich zwierząt w dziewięciu krajach na czterech kontynentach. Poza Hongkongiem, Wielką Brytanią i Węgrami pracował w Wildlife Institute of India; następnie w Afryce Południowej, kierował projektem dotyczącym znieczulenia bawołów afrykańskich, a także pracował w Funduszu Ochrony Gepardów w Namibii i w ramach projektu Tambopata Macaw w Peru. Poza tym pracował w projekcie badawczym nad ptasią malarią na Wyspach Galapagos, a także był klinicystą i wykładowcą w Belize Wildlife & Referral Clinic.
Pod patronatem VetKompleksowo
Diagnozuj z nami! – Konferencja diagnostyczna i warsztaty
The 1st European Congress on Applied Animal Sciences (ECAAS)
Weterynaryjna Akademia Biznesu
IV Konferencja Diagnostyczno-Endokrynologiczna
V Konferencja Ortopedyczno-Chirurgiczna
XVI Kongres Problemy w Rozrodzie Małych Zwierząt Płodność, Ciąża, Noworodek
II Ogólnopolski Kongres Kobiet Weterynarii „ROZWÓJ. INTEGRACJA. MOTYWACJA”
XXX Międzynarodowy Kongres Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt PSLWMZ
Znieczulenie pacjentów geriatrycznych – praktyczne warsztaty
Znajdź swoją kategorię
2856 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
W ostatnich dekadach hodowla bydła mlecznego przeszła znaczącą transformację. Dzięki zaawansowanej selekcji genetycznej i udoskonalonym praktykom żywieniowym wydajność mleczna krów imponująco wzrosła. Jednak ten postęp nie jest pozbawiony wyzwań, wysokowydajne krowy okazały się bardziej podatne na różnorodne schorzenia metaboliczne i reprodukcyjne. W tym kontekście mykotoksyny zyskały na znaczeniu jako istotny, choć wciąż nie w pełni […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Streszczenie Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu. Ponadto po odsadzeniu następuje zmiana żywienia prosiąt. Różne rodzaje składników odżywczych, tj. włókno, węglowodany i białko, są fermentowane w jelicie przez różne mikroorganizmy. Zmiany w […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Streszczenie Stan jamy ustnej u koni geriatrycznych często stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Problemy z zębami w tej grupie wiekowej często wiążą się z dużą bolesnością, dlatego najważniejszym zadaniem lekarzy weterynarii jest umiejętność rozpoznania i postępowania terapeutycznego. Abstract Oral cavity condition in geriatric horses frequently presents a great challenge for veterinarians. As dental issues […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
W trakcie praktyki świadczonej w terenie wskazane jest zabezpieczenie lekarza weterynarii na nieprzewidziane sytuacje, w tym związane z zagrożeniem życia i zdrowia zwierząt. Pomocne w tej kwestii będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, odbieranie zgód od właścicieli zwierząt na przeprowadzenie zabiegów, operacji czy innych czynności. W artykule przedstawiam, jakie inne zabezpieczenia stosować na wypadek stanów zagrożenia życia […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Po raz kolejny odbył się Światowy Kongres Bujatryczny. Tym razem jego 32. edycja miała miejsce w tropikalnym Cancun w Meksyku. Ta cykliczna impreza miała swoją premierę w 1960 roku w Hanowerze i co 2 lata (z jedynym wyjątkiem podczas trwania pandemii COVID-19) gromadzi w jednym miejscu bujatrów z całego świata. Podczas tegorocznej edycji do miasta […]