KURS HEMATOLOGIA W GABINECIE INTERNISTY – wszystko, co musisz wiedzieć, w zaledwie 6 tygodni! - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

KURS HEMATOLOGIA W GABINECIE INTERNISTY – wszystko, co musisz wiedzieć, w zaledwie 6 tygodni!

hematologia
Kurs skierowany jest do lekarzy i studentów medycyny weterynaryjnej, którzy chcą poczuć się pewnie przy wykonywaniu oraz interpretacji rozmazów krwi oraz badania hematologicznego. Niezależnie od tego jak długo pracujesz w zawodzie, czy chcesz się przebranżowić, a może wracasz do pracy z pacjentem po dłuższej przerwie – w tym kursie z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Z tym kursem zyskujesz…

  • 5 rozbudowanych modułów – krótkie (5-20 min.) widea, składające się na ponad 30 h nagrań, które można odtwarzać dowolną ilość razy,
  • 6 miesięcy dostępu do materiałów dodatkowych – pobierz diagramy, protokoły, wzory i opisy procedur w formacie PDF, pogłębiaj swoją wiedzę i zachowaj ją na długo, regularnie wracając do notatek ,
  • ułatwiający organizację nauki i notatek autorski zeszyt ćwiczeń,
  • sprawdzane indywidualnie, praktyczne zadania domowe – rozwiązuj zagadki kliniczne, a za ich przesłanie otrzymasz od nas spersonalizowany feedback,
  • sprawdź swoją wiedzę i kontroluj postępy z quizem przed i po każdym module,
  • 5 sesji Q&A – zadawaj anonimowe pytania do każdego z modułów i rozwiej swoje wątpliwości bez presji oceny innych,
  • dwa terminy egzaminu – przez cały ten czas masz dostęp do wszystkich nagrań,
  • imienny certyfikat potwierdzający Twój udział w kursie i zdanie egzaminu końcowego.

Podczas tego intensywnego kursu zgłębisz tajniki analizy badań krwi, interpretacji wyników i diagnozowania różnorodnych schorzeń układu krwiotwórczego. Podczas rozwiązywania specjalnie opracowanych zadań domowych, wcielisz się w rolę specjalisty hematologa i będziesz samodzielnie analizować wyniki oraz opisywać zmiany widoczne pod mikroskopem. Wszystko to podane w przystępnej formie, rozłożonej na tematyczne moduły ułatwiające przyswojenie sobie materiału.

PLAN KURSU:

Moduł 1: Podstawy badania krwi: wskazania, probówki i pobieranie. Układ czerwonokrwinkowy, morfologia komórek

Dowiedz się kiedy i dlaczego wykonujemy badania krwi, jakie probówki wybrać oraz jak prawidłowo pobrać krew. Odkryj różnicę między osoczem a surowicą, zrozum hemopoezę i erytropoezę oraz rozwiń swoją wiedzę o erytrocytach, ich wariantach i patologiach. Omówimy również sytuacje, mogące komplikować interpretację wyników, i czynniki wpływające na pojawienie się najczęstszych błędów diagnostycznych, a wszystko to obserwując morfologię i strukturę krwinek pod mikroskopem.
Czy wiesz co oznacza poikilocytoza? Czy erytroblasty znalezione w rozmazie krwi są patologią?

Moduł 2: Analiza hematologiczna i interpretacja wyników morfologicznych. Badania dodatkowe stosowanie u pacjentów z problemami hematologicznymi

Poznaj zaawansowane aspekty analizy hematologicznej i interpretacji wyników badań morfologicznych. Na początek skupimy się na wykonywaniu i analizowaniu wyników badania morfologicznego oraz identyfikacji ewentualnych nieprawidłowości, a następnie przejdziemy do omówienia technologii stosowanych w analizie hematologicznej, metod wykonywania i barwienia preparatów oraz poprawnego przeprowadzania i interpretacji rozmazów krwi. Dowiedz się ile informacji możesz pozyskać z jednej kropli krwi, a na koniec rozwiń swoją wiedzę o retikulocytach i oznaczaniu regeneracji w przypadku niedokrwistości.
Czy wiesz jak rozróżnić rulonizację od aglutynacji krwi w teście szkiełkowym? Czy nie mając analizatora hematologicznego możemy określić u pacjenta hematokryt?

Moduł 3: Układ białokrwinkowy, płytki krwi i krzepliwości

Skupimy się na dokładnej analizie układu białokrwinkowego – od leukopoezy, przez ewentualne zmiany i płynące z nich informacje, po ocenę kluczowego w procesie krzepnięcia układu płytkowego. Omówimy składniki układu płytkowego oraz pomożemy Ci w zrozumieniu mechanizmów kontrolujących procesy krzepnięcia i pozyskaniu narzędzi istotnych w analizie tych dwóch układów.

Czy wiesz co oznacza przesunięcie leukogramu w lewo? A co przesunięcie w prawo? Czy wiesz jak rozróżnić zaburzenia hemostazy pierwotnej od wtórnej?

Moduł 4: Niedokrwistość

Dowiedz się, jak zaopiekować się pacjentem z niedokrwistością, krok po kroku, tak by nie przeoczyć żadnych istotnych informacji. Omówimy również podział niedokrwistości, jej najczęstsze przyczyny u psów i kotów oraz sposoby leczenia.

Czy podczas przyjmowania pacjenta z niedokrwistością korzystasz z reguły 3 (rules of three)? Czy w przypadku pacjenta z niedokrwistością zawsze podajemy żelazo?

Moduł 5: Przypadki kliniczne

Do skutecznej analizy wyników badań potrzebujesz dwóch rzeczy: wiedzy i umiejętności jej przełożenia na praktykę. Zdobądź doświadczenie analizując razem z nami prawdziwe przypadki i rozwiązując zagadki kliniczne.

Moduł 6: EGZAMIN

To Twój czas, by zabłysnąć! Popisz się nowo nabytą wiedzą podczas egzaminu online i zdobądź imienny certyfikat, potwierdzający Twoje zaangażowanie w naukę i cenne umiejętności.

PROWADZĄCA:
lek. wet. Anna Kot-Andrzejewska

Specjalistka chorób psów i kotów oraz VetCEE, na co dzień konsultuje pacjentów hematologicznych i onkologicznych w lubelskiej klinice VetHouse.

Pasjonatka pracy z mikroskopem oraz ciągłego pogłębiania wiedzy, absolwentka wielu zagranicznych kursów i warsztatów (w tym ESAVS z hematologii). Jej szczere zainteresowanie, cierpliwość oraz bogate umiejętności i doświadczenie doprowadziły do owocnej współpracy z NEWGRADVETS i powstania kursu Hematologia w Gabinecie Internisty.

HARMONOGRAM KURSU

22 stycznia 2024 – Moduł 1 – Podstawy badania krwi: wskazania, probówki i pobieranie. Układ czerwonokrwinkowy, morfologia komórek

29 stycznia 2024 – Moduł 2 – Analiza hematologiczna i interpretacja wyników morfologicznych. Badania dodatkowe stosowanie u pacjentów z problemami hematologicznymi

5 lutego 2024 – Moduł 3 – Układ białokrwinkowy, płytki krwi i krzepliwości

12 lutego 2024 – Moduł 4 – Niedokrwistość

19 lutego 2024 – Moduł 5 – Przypadki kliniczne

2 marca 2024 – I termin egzaminu (forma pisemna) → SOBOTA, 8:00

16 marca 2024 – II termin egzaminu (forma pisemna) → SOBOTA, 8:00

Na stronie możliwość zakupu w systemie ratalnym – cena, pomimo rat, się nie zmienia!

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy