Żywienie krów zasuszonych – podstawą wysokiej wydajności i zdrowotności - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie krów zasuszonych – podstawą wysokiej wydajności i zdrowotności

Większość problemów zdrowotnych krów ma miejsce po wycieleniu i w pierwszym okresie laktacji. Jednak ich przyczyn należy szukać znacznie wcześniej, już w okresie zasuszenia, który jest najważniejszą fazą w cyklu produkcyjnym krów. To, jak żywione są krowy w okresie zasuszania, będzie miało wpływ na ich wydajność, zdrowotność i płodność w następnej laktacji. Jeżeli w zasuszaniu popełniane są błędy, to ich konsekwencje będą widoczne bardzo długo, a czasami będzie się to kończyć przedwczesnym brakowaniem krów. Kiedy żywienie krów zasuszonych będzie prawidłowe, to cała laktacja będzie przebiegała właściwie i nawet przy bardzo wysokiej wydajności krowy będą się dobrze zacielały i dotrwają w dobrej kondycji do następnego zasuszania.

Tylko jedna dawka

Rewolucyjne zmiany w żywieniu krów, w tym zasuszonych, zaczęły się w Polsce w 2000 roku, kiedy Sano zaczęło zalecać tylko jedną dawkę dla krów w laktacji i tylko jedną dawkę dla krów zasuszonych (1). Innowacyjne było również to, że obie dawki składały się z tych samych pasz, różniły się jedynie ich proporcje. Do tego czasu okres zasuszania traktowany był jako mało istotny, hodowcy na ogół nie przywiązywali do niego należytej uwagi. Dopiero Sano zaczęło uważać okres zasuszania jako najważniejszy w całym cyklu produkcyjnym krów, jako punkt zwrotny dla następnej laktacji. Zgodnie z zasadą, że pierwszy dzień zasuszania jest pierwszym dniem nowej laktacji. Cieszy fakt, że po kilkunastu latach w tych poglądach nie jesteśmy już odosobnieni, że również inni żywieniowcy zaczynają mówić podobnie.

Te same pasze w zasuszeniu co w laktacji

Celem żywienia podczas zasuszania jest dostarczenie składników pokarmowych dla intensywnie rozwijającego się płodu oraz przygotowanie krowy do laktacji. Szereg chorób występujących na początku laktacji, m.in.: zalegania poporodowe, zatrzymania łożyska, słaba odporność cieląt, ketoza, kwasica, przemieszczenie trawieńca, ma swoje źródło w niewłaściwym żywieniu krów zasuszonych. Efekty wi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2639 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.