Znaczenie białek ostrej fazy i innych markerów zapalenia w ocenie stanu zdrowotnego bydła - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Znaczenie białek ostrej fazy i innych markerów zapalenia w ocenie stanu zdrowotnego bydła

Odpowiedź ostrej fazy (ang. acute phase response, APR) jest składową niespecyficznych reakcji organizmu, tj.: immunologicznych, behawioralnych, metabolicznych i innych w odpowiedzi na stan zapalny, infekcję lub uraz. Do jednych z najważniejszych komponentów APR należą białka ostrej fazy (ang. acute phase proteins, APPs) (17). W zależności od tego, czy stężenie danego białka w odpowiedzi na stan zapalny rośnie czy maleje, wyróżniamy pozytywne i negatywne APPs. Do pierwszego ich rodzaju u bydła zalicza się m.in. surowiczy amyloid A (SAA), haptoglobinę (Hp) i fibrynogen (Fb), natomiast drugi obejmuje: albuminę (Alb), transferrynę (Tf), oraz α-2-makroglobulinę (37, 40).

Inne alternatywne kryterium podziału uwzględnia czas, w jakim dochodzi do zmian stężeń tych białek po zadziałaniu bodźca zapalnego. Na przykład u bydła do białek szybko reagujących należy SAA, natomiast znacznie wolniej odpowiadają na bodziec zapalny Hp oraz Fb (37). Mimo wszystko jednak, bez względu na sposób podziału, za najbardziej indykatorowe APPs u bydła uważa się powszechnie Hp i SAA (29, 34).

Wiadomo już, że APPs mogą być przydatne jako diagnostyczne markery APR reagujące w miarę charakterystycznie w przebiegu różnych schorzeń u bydła (8). Jedną z ważniejszych jednostek chorobowych u bydła jest enzootyczna bronchopneumonia cieląt (ang. enzootic bronchopneumonia of calves), określana również jako syndrom oddechowy bydła (ang. bovine respiratory disease, BRD). Jest ona szczególnie złożonym, polietiologicznym zespołem chorobowym, obejmującym różne grupy wiekowe bydła, jednak najczęściej stwierdza się ją u młodych osobników w okresie odchowu i intensywnego opasu. BRD jest wypadkową działania różnych czynników zarówno zakaźnych (wirusy, bakterie, mykoplazmy), jak i niezakaźnych – środowiskowych, takich jak błędy w żywieniu i utrzymaniu zwierząt, prowadzących w rezultacie do rozwoju zapalenia odoskrzelowego płuc i oskrzeli (bronchopneumonia).

Najczęściej stwierdzane obecnie drobnoustroj...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.