Zespół oddechowy bydła. Cz. II. Diagnostyka zespołu oddechowego bydła - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zespół oddechowy bydła. Cz. II. Diagnostyka zespołu oddechowego bydła

Zespół oddechowego bydła (ang. bovine respiratory disease – BRD lub bovine respiratory disease complex – BRDC, bovine respiratory disease syndrom – BRDS) to wieloczynnikowa choroba bydła występująca na całym świecie. Infekcja może obejmować zarówno górne, jak i dolne drogi oddechowe, w zależności od czynnika sprawczego. Choroba ta dotyczy bydła mlecznego, jak i mięsnego, w każdym wieku. Rozpoznanie kliniczne BRD u dorosłych krów mlecznych stanowi nie lada wyzwanie, z wyjątkiem gdy w stadzie wszystkie chore osobniki wykazują często spotykane objawy kliniczne zespołu oddechowego, takie jak: przyspieszony oddech, duszność, śluzowo-ropna wydzielina z nosa, kaszel oraz gorączka (1). Leczenie BRD opiera się głównie na stosowaniu antybiotyków, w związku z powszechnym występowaniem patogenów bakteryjnych.

Jednakże prawne ograniczenia dotyczące stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych wyraźnie wskazują, że antybiotyki można stosować w ściśle określonych sytuacjach – gdy zwierzę faktycznie wymaga leczenia tymi preparatami. Wobec tego wzrosło zainteresowanie poprawą diagnostyki zespołu oddechowego bydła, a dokładniej poprawą swoistości diagnozy (tj. nieleczenie krów niedotkniętych BRD, minimalizacja nadużywania środków przeciwdrobnoustrojowych) i utrzymanie akceptowalnej czułości (zmniejszenie ryzyka związanego z niewykrytymi przypadkami BRD) (1). Niniejszy artykuł poświęcony jest diagnostyce zespołu oddechowego bydła z uwzględnieniem badania klinicznego oraz badań laboratoryjnych i ich interpretacji. 

Diagnostyka kliniczna

Pierwszym etapem diagnostyki jest przegląd zwierząt, który ma miejsce każdego dnia i który przeprowadzany jest przez osoby bezpośrednio zajmujące się zwierzętami, np. rolnicy, dojarze czy obsługa. Objawy kliniczne, które mogą być ocenione przez personel odpowiedzialny za bydło, to między innymi te, które można ocenić wzrokowo, ale także temperatura wewnętrzna czy też analiza wskaźników produkcji. Symptomy te można podzielić na trzy k...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.