Zarządzanie zdrowiem racic w stadzie bydła mlecznego – zmiany chorobowe, leczenie i prewencja - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zarządzanie zdrowiem racic w stadzie bydła mlecznego – zmiany chorobowe, leczenie i prewencja

Jedną z podstawowych patologii bydła mlecznego są występujące endemicznie kulawizny, powodujące problemy zdrowotne i zaburzenia dobrostanu prowadzące do znaczącego obniżenia produkcji mlecznej (1-3). Prewalencja kulawizn ma w ostatnich dekadach tendencję wzrostową, wraz z nasileniem intensywności produkcji, liczebności stad, a także rosnącymi wymaganiami krów. Kulawizna nie jest chorobą samą w sobie, jest raczej objawem wielu schorzeń rogu racicowego i otaczającej go skóry. Etiologia i patogeneza wielu z tych chorób pozostaje wciąż słabo poznana (4), ale z pewnością większość z nich może być powiązana z zarządzaniem i sposobem utrzymania bydła w oborach wolnostanowiskowych. Podstawową strategią mającą na celu zwalczanie kulawizn powinny być działania prewencyjne, takie jak poprawa dobrostanu, spokojne obchodzenie się ze zwierzętami oraz regularna korekcja racic. Korekcja lecznicza jest również podstawowym elementem utrzymywania właściwego stanu racic. Jednakże przez skupianie się na objawach i istniejących zmianach, a nie na przyczynie problemu, ten bardzo często nawraca.

W poniższym artykule opisane zostaną różne aspekty obejmujące temat kulawizn, zmian w obrębie racic, leczenia i działań prewencyjnych. Najważniejszym wnioskiem jest to, że stan racic i występowanie kulawizn muszą być kontrolowane w efekcie współpracy pomiędzy lekarzem weterynarii, osobami przeprowadzającymi korekcję racic, osobami odpowiedzialnymi za żywienie, a przede wszystkim właścicielem.

Dobrostan i względy ekonomiczne

Kulawizny zakłócają dobrostan krów. Zwierzęta, u których występują kulawizny, przeznaczają mniej czasu na jedzenie, odpoczynek, a w konsekwencji produkują mniej mleka. Spadek produkcji mlecznej, zależnie od badań, szacowany jest między 270 kg a 857 kg na laktację (5).

Zmniejszone pobranie paszy prowadzi do spadku kondycji, a także zmniejszenia się poduszeczki palcowej, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia rogu podeszwowego i przewlekłej kulawizny ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.