Zapalenia wymienia na tle CNS – jak postępować? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapalenia wymienia na tle CNS – jak postępować?

Zapalenia wywołane przez gronkowce koagulazo-ujemne (CNS) są niewątpliwie narastającym problemem. Zakażenia wywołane przez ten sam rodzaj CNS mogą utrzymywać się przez całą laktację u tego samego zwierzęcia, a także ulegać transmisji na wymiona innych krów w stadzie (1, 2). Izolowane są najczęściej od różnego, przeważnie znaczącego odsetka badanych krów (3-5). Gronkowce koagulazo-ujemne mają zdolność pokonywania naturalnych czynników obronnych. Po pokonaniu bariery fizycznej w postaci kanału strzykowego bakterie zasiedlają zatokę strzyka oraz dużych przewodów mlekonośnych, czego skutkiem jest zapalenie przewodów mlecznych.

W dalszej kolejności wymienione drobnoustroje wnikną do małych przewodów, aby docelowo pozostać w pęcherzykach. Na komórki tkanki gruczołowej działają za pomocą toksyn. Ich wpływ prowadzi do rozwoju obrzęku i obumarcia komórek wytwarzających mleko. Białka produkowane przez omawiane gronkowce działają w głównej mierze cytotoksycznie, ale potrafią również prowadzić do niszczenia kazeiny (6). Na obecność CNS w gruczole mlekowym organizm reaguje, uruchamiając humoralne i komórkowe mechanizmy układu obronnego. Podobnie jak w przypadku inwazji innymi patogenami, podstawowym mechanizmem obronnym jest fagocytoza (7).

Zniszczenie bakterii przy fizjologicznie funkcjonującym układzie obronnym będzie oznaczało likwidację infekcji. Przetrwanie i namnożenie się drobnoustrojów mimo reakcji układu immunologicznego będzie gwarantowało rozwój zakażenia. W tych okolicznościach leukocyty wędrują przez ściany naczyń krwionośnych, aktywnie przedostając się przez tkankę wydzielniczą w kierunku powierzchni zajętej przez drobnoustroje. Następnie gromadzą się wokół ognisk zapalenia, po czym przedostają się do mleka, powodując wzrost liczby komórek somatycznych. Podczas migracji mogą zostać uwolnione enzymy, które uszkadzają komórki produkujące mleko. W wielu pracach naukowych przedstawiane bakterie są wymieniane jako najczęstszy czynnik etiologiczny mastitis ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.