Zakaźne przyczyny kulawizn u świń - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zakaźne przyczyny kulawizn u świń

Najczęstsze choroby zakaźne powodujące kulawiznę

Mykoplazma

Mykoplazmy są Gram-ujemnymi, pleomorficznymi bakteriami należącymi do klasy Mollicutes, rzędu Mycoplasmates, rodziny Mycoplasmataceae, rodzaju Mycoplasma. Mykoplazmy charakteryzuje mały rozmiar (są najmniejszymi znanymi bakteriami), brak ściany komórkowej oraz wrażliwość na leki z grupy tetracyklin. Drobnoustroje te nie posiadają ściany komórkowej, są więc oporne na wiele antybiotyków działających na tę strukturę (oporność na penicyliny).

M. hyosynoviae może bytować na migdałkach świń, a z nich z krwią dostać się do stawów (najczęściej skokowych). M. hyosynovie jest wydalany z organizmu ze śliną i kałem. Łatwo rozprzestrzenia się między zwierzętami, ale tylko u części z nich obserwowane są objawy kliniczne. Śmiertelność jest bardzo niska. Atakuje z reguły starsze świnie (> 3 miesięcy). Często ujawnia się u warchlaków po zasiedleniu tuczarni. Z reguły dotyczy tylnych kończyn. M. hyosynoviae kolonizuje błonę maziową stawów, co skutkuje jej zapaleniem, bolesnością i obrzękiem. Temperatura ciała z reguły nie ulega zmianie.

Z kolei M. hyorhinis stwarza problemy częściej u zwierząt w wieku 3-10 tyg., nierzadko w okresie okołoodsadzeniowym. M. horhinis jest bakterią komensaliczną i w zależności od szczepu, warunków środowiskowych czy innych zakażeń może wywołać objawy chorobowe. Ta bakteria może powodować też zapalenie błon surowiczych oraz płuc. U młodszych zwierząt objawy są z reguły silniejsze. Podwyższona temperatura występuje rzadko (do 40,0º). W stawach może się znajdować większa ilość płynu z włóknikiem, a błona stawowa jest zgrubiała i zaczerwieniona. Zapalenie stawów może wywołać też Mycoplasma suis.

Diagnostyka

Serologia nie jest zbyt pomocna, ponieważ infekcje subkliniczne są powszechne i dlatego zdrowe zwierzęta często mają wykrywalne miano przeciwciał. Jednak wzrost miana przeciwciał w próbkach krwi, pobranych w odstępie dwóch tygodni, wraz z typowymi objawami, sugeruje obe...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.