Wykrywanie antybiotyków w płynie ustnym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wykrywanie antybiotyków w płynie ustnym

Płyn ustny w monitoringu użycia antybiotyków

Kontrola stosowania leków, w tym substancji przeciwbakteryjnych u zwierząt gospodarskich, jest istotnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt znajdują się w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625. Realizowany w Polsce od 2004 roku krajowy program badań kontrolnych pozostałości obejmuje ponad 280 związków, w tym substancje o charakterze przeciwbakteryjnym, tj. wymienione w grupie B1. Zgodnie z Załącznikiem I Dyrektywy Rady 96/23/WE do grupy B1 należą substancje przeciwbakteryjne, w tym sulfonamidy i chinolony.

W krajowym programie badań kontrolnych obecności substancji niedozwolonych oraz pozostałości chemicznych, biologicznych i produktów leczniczych u zwierząt i w żywności pochodzenia zwierzęcego, wykonuje się corocznie analizę około 4 tys. próbek w kierunku pozostałości substancji przeciwbakteryjnych. W badaniu pozostałości leków zebranych w grupie B1 u świń oznaczenia są wykonywane wyłącznie w materiale pobieranym pośmiertnie, w jadalnych tkankach zwierząt takich jak: mięśnie i nerki (załącznik II dyrektywy 96/23), W przypadku związków zakazanych do stosowania u zwierząt, z grupy A (tab. 2 rozporządzenia Komisji 37/2010), ich oznaczenia wykonuje się w materiale pobieranym przyżyciowo (w gospodarstwie): woda, mocz, osocze, jak również w materiale pobieranym w rzeźni, jakim są: mięśnie, wątroba, nerki, ale także mocz i tkanka tłuszczowa.

Przyżyciowo antybiotyki można badać we krwi (osocze), w moczu, lecz pobieranie krwi wiąże się z pewnymi niedogodnościami dla próbkobiorcy oraz dla zwierząt. Osocze pobierane jest od każdego osobnika indywidualnie i zwierzęta narażone są na duży stres związany z takim próbkobraniem, co znacznie obniża ich status zdrowotny. Pobieranie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.