Wpływ występowania epizoocji afrykańskiego pomoru świń (ASF) na europejską produkcję trzody chlewnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ występowania epizoocji afrykańskiego pomoru świń (ASF) na europejską produkcję trzody chlewnej

Źródło transmisji ASFV

Dziki europejskie (łac. Sus scrofa scrofa) były i są nadal źródłem i rezerwuarem wirusa ASF w Rosji i krajach europejskich, w których ta choroba wystąpiła (25). Gatunek ten wykazuje niezwykle wysoką zdolność adaptacji do różnych warunków środowiskowych i dostępności pożywienia, dlatego na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat obserwuje się ciągły wzrost populacji tych zwierząt (26). Według danych dotyczących przebiegu ASF, przygotowanych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), obecna forma choroby u dzików na Litwie, Łotwie i w Estonii wskazuje na zmianę jej postaci choroby w kierunku formy endemicznej, co nadal nie ma miejsca w Polsce (27).

Państwami w Europie, w których ASF został skutecznie zwalczony w populacji dzików podczas „nowej ery” ASF, są Czechy i Belgia (28). Zwalczanie choroby w tych krajach było możliwe dzięki „punktowemu” charakterowi wprowadzenia choroby i natychmiastowym środkom wdrożonym w celu zwalczania ASF poprzez zastosowanie solidnych ogrodzeń, płotów elektrycznych, odstrzału dzików przez snajperów policyjnych czy też odłowów dzików.

Wpływ ASF na produkcję trzody chlewnej

BelgiaW związku z wprowadzeniem ASF do populacji dzików we wrześniu 2018 r. Belgijska Służba Weterynaryjna ustanowiła strefy ochronne na obszarze dotkniętym ASF ze ścisłym zakazem polowania, karmienia i eksploracji lasów. Głównym środkiem ułatwiającym uniknięcie dalszego rozprzestrzeniania się ASF wśród zakażonych dzików była instalacja sieci ogrodzeń (29). Dodatkowo utworzono obszar obserwacyjny z zakazem dokarmiania, aktywnym poszukiwaniem padłych dzików, zakazem polowań na dziki i jelenie, obowiązkowym zgłaszaniem wszelkich znalezionych martwych dzików, a także obowiązkiem posiadaczy terenów łowieckich do organizowania depopulacji dzików na ich terytoriach oraz wprowadzono wymóg przeszkolenia w zakresie zasad bezpieczeństwa biologicznego dla celów polowania i usuwania truchła dzików.

Wprowadzono również progra...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.