Wpływ niskodawkowej mikotoksykozy zearalenonowej na stan histologiczny jajników niedojrzałych płciowo loszek - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ niskodawkowej mikotoksykozy zearalenonowej na stan histologiczny jajników niedojrzałych płciowo loszek

Zearalenon (ZEN) jest niesteroidową mikotoksyną o działaniu estrogenopodobnym, jak również specyficznym hormonem regulującym rozmnażanie płciowe Fusarium (stadium płciowe – Gibberella zeae). W sprzyjających warunkach klimatycznych różne rodzaje Fusarium (np.: F. culmorum, F. graminearum, F. tricinctum) produkują około 150 pochodnych ZEN. W latach dwudziestych ubiegłego stulecia w ziarnie kukurydzy stwierdzono obecność substancji estrogennej, powodującej zaburzenia układu rozrodczego zwierząt.

Jednakże dopiero w latach sześćdziesiątych z kukurydzy porażonej grzybami z rodzaju Fusarium wyizolowano substancję uterotropową, którą Urry i wsp. (22) nazwali ZEN. Ten sam związek wyodrębnili Christensen i wsp. (4) z inokulowanej zarodnikami Fusarium kukurydzy i nazwali go toksyną F-2. Jest to jedna z najczęściej stwierdzanych mikotoksyn fuzaryjnych w tkankach zwierząt, roślin oraz ludzi (14, 28). Zearalenon to związek o stabilnej budowie, nieulegający degradacji zarówno podczas przechowywania, mielenia, jak również podczas obróbki technologicznej z zastosowaniem wysokich temperatur lub mielenia wilgotnych zbóż, co sprzyja gromadzeniu się ZEN w wysokiej koncentracji we frakcjach glutenu (15).

Zearalenon jest laktonem kwasu rezorcynowego chemicznie opisanym jako 6-(10-hydroksy-6-okso-E-1-undecenylo)-β-lakton kwasu rezorcynowego (C18H22O5, masa molowa: 318,36 g/mol, CAS – Chemical Abstracts Sernice – 17924-92-4). Mikotoksyna jest koloru białego, struktury krystalicznej, o temperaturze topnienia 164-165°C, jest nierozpuszczalna w wodzie, lecz rozpuszcza się w środowisku alkalicznym i innych rozpuszczalnikach organicznych (15).

Analiza pasz zanieczyszczonych tą mikotoksyną jest ważnym warunkiem wstępnym do oceny ryzyka i włączenia działań prewencyjnych wobec grup zwierząt narażonych na działanie tej mikotoksyny. Może jednak okazać się niewystarczająca podczas diagnozowania stopnia narażenia indywidualnych organizmów. Wyzwaniem do przyżyciowej oceny stopnia narażen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2629 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.