Wpływ lektyny fasoli na strukturę i funkcje przewodu pokarmowego prosiąt – czyli jak zahartować jelita przed odsadzeniem? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ lektyny fasoli na strukturę i funkcje przewodu pokarmowego prosiąt – czyli jak zahartować jelita przed odsadzeniem?

Przemysłowy chów trzody chlewnej jest formą działań rynkowych rządzonych prawidłami gospodarki wolnorynkowej i ekonomiki intensywnego chowu, które wymuszają stałe zwiększanie efektywności produkcji pomimo ograniczeń wynikających ze zbliżania się do fizjologicznych granic. Aby sprostać tak wysoko postawionym wymaganiom na współczesnej fermie, należy jak najwcześniej uczyć prosięta pobierania wody i paszy stałej w celu uzyskania jak najszybszej stymulacji rozwoju układu trawiennego. Od około 14. dnia życia prosięta powinny zacząć pobierać istotne żywieniowo ilości prestartera. Aby do tego doprowadzić, należy rozpocząć naukę pobierania paszy i wody od pierwszych dni życia. Celem tych działań jest jak najlepsze przygotowanie układu trawiennego zwierząt do krytycznego okresu odsadzenia.

Pierwsze dni po odsadzeniu są nadal uznawane za jeden z okresów krytycznych, stanowiących o opłacalności produkcji świń. Co prawda udało się opanować wysoką śmiertelność prosiąt, ale skala zaburzeń funkcji trawiennych z ich późniejszymi następstwami w postaci niskich przyrostów i złej konwersji paszy jest wysoka. Według obecnej wiedzy problemy okresu okołoodsadzeniowego powinno rozwiązywać się przede wszystkim poprzez działania profilaktyczne, z jak najwcześniejszym włączaniem pasz wzbogaconych o dodatki poprawiające jej jakość, strawność i przyswajalność. Rozwiązania te się ciągle niewystarczające i nauka wciąż poszukuje nowych narzędzi wspomagających bezpieczne przejście przez okres okołoodsadzeniowy.

Efektywność produkcji trzody chlewnej zależy od złożonego kompleksu czynników, jednak najistotniejszymi pod względem kosztów aspektem hodowli, co podkreślają liczni autorzy (5, 11), są jakość i objętość pobrania paszy oraz plenność stad. Ważnym czynnikiem mającym wpływ na efektywność produkcji jest stosowanie dodatków paszowych poprawiających sprawność układu trawiennego zwierząt. Paradoksalnie antybiotyki paszowe wcale nie miały pozytywnego wpływu na rozwój procesów trawienny...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.