Ujemny bilans energetyczny jako pośrednia przyczyna zaburzeń płodności krów mlecznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ujemny bilans energetyczny jako pośrednia przyczyna zaburzeń płodności krów mlecznych

Wszystkie te negatywne zmiany:

zmniejszenie wydzielania GnRH (gonadoliberyny) z podwzgórza,spadek wrażliwości jajników na gonadotropiny,zmniejszenie średnicy pęcherzyka, a co za tym idzie – wzrost zapotrzebowania na LH przekładają się na zmniejszoną zdolność do owulacji, uwolnienia komórki jajowej i jej zapłodnienia w jajowodzie.

Skuteczne zapłodnienie to dopiero połowa sukcesu w uzyskaniu ciąży. Wykazano, że BHBA ma negatywny wpływ nie tylko na jakość oocytów, ale też na wczesny rozwój embrionalny in vitro. Zarodki hodowane w warunkach zbliżonych do tych panujących w macicy podczas subklinicznej ketozy (poziom BHBA 1,2 mmol/l) znacznie trudniej przechodziły w stadium moruli i wylęgniętej blastocysty (10). Słabsza przeżywalność zarodków może też wynikać z negatywnego wpływu BHBA na komórki ziarniste produkujące progesteron niezbędny do podtrzymania ciąży (18).

Szczególnie negatywny wypływ na uzyskanie ciąży u bydła ma stan subklinicznej ketozy (poziom BHBA 1,2 mmol/l) w ciągu pierwszych dwóch tygodni po wcieleniu, który zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę aż o 20% oraz opóźnia moment zacielenia o 8 dni w stosunku do zdrowych zwierząt (20). Niestety to właśnie wtedy ujemny bilans energetyczny, a w konsekwencji tego podwyższony poziom BHBA występuje najczęściej.

Sytuacja ujemnego bilansu energetycznego powoduje, że energii tej brakuje w całym organizmie krowy, przyczynia się to do zmniejszenia ekspresji objawów rujowych (14). Przy obecnej intensyfikacji pracy opiekunom zwierząt pozostaje coraz mniej czasu na wnikliwe obserwowanie zwierząt. Przekłada się to utrudnione wykrywanie zwierząt wykazujących ciche ruje, czyli stan, w którym krowa jest w fazie estrus cyklu jajnikowego, a pomimo to nie wykazuje objawów rujowych. Pośrednim skutkiem ujemnego bilansu energetycznego jest zmniejszenie średnicy pęcherzyka dominującego, co jest powiązane z mniejszą produkcją estradiolu i słabszą ekspresją zachowań rujowych (6). Utrudnia ona wykrycie optymalne...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.