Zespół chorobowy układu oddechowego świń – interakcje między patogenami i ich wpływ na przebieg choroby - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zespół chorobowy układu oddechowego świń – interakcje między patogenami i ich wpływ na przebieg choroby

Współzakażenia (koinfekcje) i rodzaje interakcji między czynnikami zakaźnymi

Współzakażenie (koinfekcja) to jednoczesne zakażenie dwoma lub więcej czynnikami chorobotwórczymi, sytuacje takie nie należą do rzadkości zarówno u ludzi, jak i u zwierząt (1, 7). Często używamy również terminu „zakażenia mieszane” lub mówimy o pierwotnych zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, w przebiegu których mogą wystąpić wtórne zakażenia bakteryjne lub wirusowe. Na potrzeby niniejszego artykułu, którego celem jest przedstawienie przeglądu aktualnej wiedzy na temat częstych współzakażeń występujących w drogach oddechowych świń, a w szczególności w płucach, wymienione pojęcia będą używane zamiennie i traktowane jak synonimy.

W miarę możliwości w tekście artykułu umieszczano opisy interakcji pomiędzy wybranymi patogenami oraz wskazano mechanizmy, które za nimi stoją, skupiając się na konsekwencjach dla odpowiedzi gospodarza, a co za tym idzie – jak wpływają na obraz zmian klinicznych oraz sekcyjnych. Przede wszystkim omówiono zakażenia mieszane z udziałem głównych bakterii i wirusów związanych z tzw. chorobami układu oddechowego świń, wyłączając koinfekcje z udziałem pasożytów i grzybów (w tym ich metabolitów, takich jak mykotoksyny).

Interakcje występujące na poziomie komórkowym i molekularnym podczas jednoczesnego zakażenia świń dwoma lub więcej patogenami układu oddechowego mają charakter złożony i wieloaspektowy. Należy zaznaczyć, że powszechny paradygmat początkowego pierwotnego zakażenia wirusowego, po którym następuje oportunistyczne zakażenie bakteryjne, z pewnością jest w dalszym ciągu aktualny, jednak same interakcje mogą być znacznie bardziej złożone, obejmując wiele wirusów i bakterii oraz różne sekwencje zakażenia. W zależności od mechanizmów, które uruchamiane są podczas trwania infekcji mieszanej, jej efekt może mieć charakter addycyjny (suma działania poszczególnych czynników zakaźnych) lub nawet synergistyczny, kiedy jest on większy niż suma działania po...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.