Wykorzystanie metod biotechniki w poprawie zarządzania rozrodem świń - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wykorzystanie metod biotechniki w poprawie zarządzania rozrodem świń

Wykrywanie rui u loch

Wykrycie samic z objawami rujowymi jest pierwszym etapem w sekwencji zdarzeń organizacyjnych, które w finale powinny doprowadzić do porodu lochy. Chodzi o to, by u jak największego odsetka odsadzonych od prosiąt loch doszło w odpowiednim czasie po odsadzeniu do owulacji, co jest sygnalizowane przez samice wystąpieniem objawów rujowych. Przy dobrym zarządzaniu stadem, w tym przede wszystkim właściwym żywieniu loch w okresie ciąży i laktacji, w zasadzie wszystkie samice powinny wejść w ruję najpóźniej w czasie do 7. dnia po odsadzeniu ich od prosiąt i przemieszczeniu do sektora rozrodu. Zadaniem obsługi jest wykrycie samic wykazujących objawy rui.

Niestety, niejednokrotnie, z wielu powodów, ruja nie ujawnia się u całej stawki odsadzonych loch lub, co ma miejsce częściej, objawy rui są słabo wyrażone (ciche ruje), co utrudnia ich wykrycie. Przyczyną cichych rui może być m.in. niewielka liczba dojrzewających pęcherzyków jajnikowych i wynikający z tego niski poziom estrogenów, co z kolei może być związane z suboptymalnym poziomem hormonów gonadotropowych lub też niewłaściwą częstotliwością i amplitudą pulsacyjnego ich wydzielania. Często bowiem nie tyle ilość, co sposób uwalniania hormonów gonadotropowych ma znaczenie w cyklicznej aktywności płciowej samicy (7, 8).

Brak objawów rujowych u samic po odsadzeniu ich od prosiąt (anoestrus laktacyjny) jest istotnym problemem występującym szczególnie często u pierwiastek. Stosowanie wybranych preparatów hormonalnych u pierwiastek w ciągu 24 godzin od odsadzenia od nich prosiąt ma korzystny wpływ na liczbę prosiąt urodzonych oraz ogranicza w sposób istotny liczbę samic, u których objawy rujowe nie wystąpiły do 10. dnia po odsadzeniu. Na uwidacznianie się problemów z występowaniem rui ma też wpływ pora roku, w miesiącach letnich problem braku rui jest rejestrowany znacznie częściej niż w innych porach roku.

Przyczyn omawianego niekorzystnego zjawiska jest wiele, należy wymienić wśród nich p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.