Koronawirusy u świń – potencjalne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej w Polsce - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Koronawirusy u świń – potencjalne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej w Polsce

W Azji PED zanotowano po raz pierwszy na terenie Chin w 1986 roku, natomiast na przełomie 2010 i 2012 roku stwierdzano ogniska PED, głównie u prosiąt ssących, w różnych prowincjach kraju, spowodowane przez wysoce patogenny szczep PEDV. Szczepienia profilaktyczne na bazie inaktywowanego szczepu CV777 zapewniły jedynie częściową protekcję przed wysoce patogennym wariantem wirusa. W Tajlandii, na przełomie 2007 i 2008 roku stwierdzono ogniska PED spowodowane przez „chiński” wariant wirusa IS-2004-2. Ogniska PED stwierdzano również w Japonii, na Filipinach oraz w Korei Południowej.

Najbardziej znaczące straty ekonomiczne spowodowane przez PED zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych w 2013 i 2014 roku. PED wystąpił w większości stanów tego kraju pośród wszystkich grup produkcyjnych i wiekowych (2, 3). Najwyższa zanotowana śmiertelność pośród prosiąt wynosiła nawet 95%.

Straty w hodowli spowodowane przez PED obejmowały ograniczenie hodowli o 10%, oraz zmniejszenie inwentarza o 7 milionów świń. Po izolacji szczepu PEDV z 2013 roku, stwierdzono jego wysokie podobieństwo genetyczne do szczepu, który powodował ogniska PED na terenie Chin w 2011 i 2012 roku.

Oprócz wysoce patogennego szczepu US-PEDV stwierdzono również występowanie niskopatogennego wariantu S-INDEL, powodującego dużo niższą śmiertelność (2, 7).

Zmienność genetyczna PEDV

Dotychczas scharakteryzowano tylko jeden serotyp PEDV, jednakże pod względem podobieństwa genetycznego można wyróżnić genotyp I (G1), zwany również „klasycznym”, powodujący umiarkowany przebieg PED oraz genotyp II (G2) określany jako pandemiczny, powodujący przebieg ostry oraz wysoką śmiertelność u zakażonych świń. W obrębie genotypów wyróżnia się podgrupy G1a i G1b oraz G2a i G2b. Szczepem „klasycznym” PEDV, należącym do genotypu I, jest wspomniany CV777, który wstąpił po raz pierwszy w Belgii. Ten sam genotyp reprezentują atenuowane lub niepatogenne szczepy stosowane w profilaktyce PED oraz niektóre szczepy, które występow...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.