Stop mastitom! Eradykacja paciorkowca bezmleczności - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Stop mastitom! Eradykacja paciorkowca bezmleczności

Zaleca się:

używanie jednorazowych rękawiczek lateksowych do higieny przeddojowej, piany na bazie dwutlenku chloru oraz papierowych ręczników do wycierania strzyków (do każdej krowy jeden);w stadach, gdzie możliwe jest wykrywanie klinicznego mastitis przy pomocy urządzeń udojowych, nie zaleca się przedzdajania;używanie bezzwrotnych kubków do kąpieli poudojowej strzyków;używanie silnych środków do kąpieli poudojowej (na bazie dwutlenku chloru lub jodu).

W celu identyfikacji zainfekowanych Streptococcus agalactiae krów powinniśmy pobrać próbki mleka z czterech ćwiartek od wszystkich zwierząt w stadzie. Po otrzymaniu wyników należy zastosować się do jednej z kilku metod postępowania. Przy wyborze metody powinien brać czynny udział hodowca, któremu należy rzetelnie przekazać informacje o zaletach i wadach każdej z nich. Metody różnią się między sobą pracochłonnością, ceną oraz czasem uzyskania zadowalających efektów.

Pierwsza z metod polega na jak najszybszym zasuszeniu zainfekowanych wysokocielnych krów, a pozostałe zainfekowane krowy powinny być dojone na końcu. Prawidłowa higiena udojowa ma na celu zmniejszenie roznoszenia zarazka, natomiast użycie antybiotyku w zasuszeniu – wyleczenie. Metoda wymaga najmniejszych nakładów finansowych, lecz satysfakcjonujące wyniki osiąga się po więcej niż jednym roku. Wysokie ryzyko niepowodzenia.

Druga metoda polega na leczeniu wszystkich pozytywnych krów przez okres 3 dni w jednym czasie. Charakteryzuje się wysokim nakładem środków finansowych, lecz pozwala bardzo szybko uzyskać zadowalające efekty. Ryzyko uzyskania negatywnych wyników laboratoryjnych od pozytywnych zwierząt powoduje, że krowy zakażone nie będą leczone. W związku z tym także i w tym przypadku ważna jest prawidłowa higiena udojowa, aby zminimalizować ryzyko roznoszenia zarazków.

Ostatnia metoda, najbardziej kosztowna jednorazowo, polega na leczeniu w jednym czasie wszystkich zwierząt: pozytywnych i negatywnych. Zalecana dla stad, w których licz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.