Stop mastitom! Diagnostyka kluczem do sukcesu w walce z mastitis - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Stop mastitom! Diagnostyka kluczem do sukcesu w walce z mastitis

Większość z wyżej wymienione patogenów należy do grup bakterii środowiskowych, wyniki te są zgodne z obserwowanymi na świecie trendami, które dowodzą, że udział bakterii środowiskowych w etiologii zapaleń wymion jest dominujący.

Gronkowiec złocisty występował w niemal co piątej próbie, stanowi więc nadal istotny czynnik powodujący zapalenia wymion. Biorąc pod uwagę stosunkowo krótki czas życia krów w polskich stadach i duży procent brakowania, wyniku na poziomie 17% absolutnie nie można uznawać za świadczący o tym, że problem gronkowca złocistego jest pod kontrolą.

Procentowy udział patogenów w próbach mleka zbiorczego jest bardzo podobny do tego zaobserwowanego w grupie krów chorych.

W przypadku bakterii zakaźnych izolacja choćby z jednej próby świadczy o występowaniu problemu w stadzie, ponieważ drobnoustroje te bytują w wymieniu i ich głównym źródłem jest mleko zakażonych krów.

Bakterie środowiskowe izolowane z mleka zbiorczego, mogą świadczyć o niewłaściwej higienie doju, dlatego potrzebne jest porównanie z grupą krów chorych. Jeżeli bakterie występują w obu, to z całą pewnością są przyczyną zapaleń wymion w stadzie.

* https://www.ema.europa.eu/en/veterinary-regulatory/overview/implementation-new-veterinary-medicines-regulation

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.