Sprzedaż środków przeciwdrobnoustrojowych stosowanych w medycynie weterynaryjnej w latach 2010-2017 w wybranych krajach Europy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sprzedaż środków przeciwdrobnoustrojowych stosowanych w medycynie weterynaryjnej w latach 2010-2017 w wybranych krajach Europy

Artykuł przygotowano na podstawie danych zawartych w raporcie opracowanym przez Europejską Agencję Leków (EMA) w oparciu o informacje uzyskane z 31 krajów Europy (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Portugalia, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania).

Pod uwagę wzięto wszystkie formy farmaceutyczne leków, z wyjątkiem preparatów dermatologicznych oraz stosowanych w terapii narządów zmysłów. Przedstawione dane nie obejmują kokcydiostatyków jonoforowych stosowanych w paszach oraz preparatów zawierających tlenek cynku.

W opracowaniu zamieszczono dane dotyczące: środków przeciwdrobnoustrojowych do stosowania per os, domacicznego, ogólnego, dowymieniowego oraz jako środki przeciwpasożytnicze (sulfonamidy). Uwzględnione w opracowaniu antybiotyki reprezentują następujące formy farmaceutyczne leków: bolusy, preparaty iniekcyjne, preparaty dowymieniowe do stosowania w czasie laktacji, preparaty dowymieniowe do stosowania w okresie zasuszania, preparaty domaciczne, roztwory doustne (w tym proszek do stosowania z wodą do picia), pasty doustne, proszek do stosowania z paszą, premiksy oraz tabletki (w tym kapsułki).

Na potrzeby raportu do zwierząt rzeźnych zaliczono także konie. Ponadto, biorąc pod uwagę, że tabletki stosowane są głównie u zwierząt towarzyszących, zostały one wyłączone z analizy danych dotyczących zwierząt rzeźnych.

Dane dotyczące skali sprzedaży środków przeciwdrobnoustrojowych w raporcie zostały przedstawione w mg/PCU (ang. population correction unit). Wynikało to z konieczności ustanowienia jednorodnej jednostki dla wszystkich krajów biorących udział w badaniu i ustalenia wspólnej jednostki, dzięki której możliwe będzie porównanie danych uzyskanych z poszczególnych państw.

Do ustalenia wielkości PCU były brane pod uwagę m.in. takie elementy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.