Rak płaskonabłonkowy w najczęstszych lokalizacjach u koni - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rak płaskonabłonkowy w najczęstszych lokalizacjach u koni

Dodatkowym czynnikiem ryzyka wystąpienia opisywanego procesu nowotworowego jest przewlekłe drażnienie skóry czy błony śluzowej. Może być związane z chronicznym stanem zapalnym, powtarzającymi się infekcjami, obecnością pasożytów, a także pojawiać się w obrębie trudno gojących się ran, gdzie dodatkowo stanowi czynnik utrudniający gojenie. Na szczególną uwagę zasługują rany powstałe w wyniku oparzeń. Notowano pojawienie się SCC w miejscu oparzenia sprzed 8 lat! W przypadkach zmian umiejscowionych w okolicy oczu zwiększone narażenie na zachorowanie może wynikać z przewlekłego zapalenia spojówek, niedrożności kanalików nosowo-łzowych bądź nabytych i wrodzonych deformacji powiek, w kopycie z obecności słupka rogowego, zaś w przypadku raka płaskonabłonkowego żołądka domniemany jest udział pasożytów lub przyczyn dietetycznych (5, 6, 12).

Istnieją uzasadnione przypuszczenia, że czynnikiem etiologicznym powstawania SCC w obrębie prącia jest smegma – zarówno ze względu na mechaniczne drażnienie, jak i właściwości stricte rakotwórcze. Tłumaczy to predyspozycje do zachorowania u starszych wałachów, które ze względu na szczątkowe zachowania płciowe, dające możliwość mechanicznego oczyszczania prącia oraz niestety częste zaniedbania higieniczne są szczególnie narażone na zaleganie wydzieliny wraz z brudem w obrębie napletka (9). Co ciekawe, eksperymenty przeprowadzone na myszach w 1947 roku pozwoliły na obserwację rozwoju raka płaskonabłonkowego, brodawczaka lub włókniakomięsaka po podaniu śródskórnym końskiej smegmy (11). Warto ponadto zwrócić uwagę, że występujące na powierzchni prącia skeratynizowane płytki naskórka, które następnie przechodzą w drobne ogniska nekrotyczne, często zwiastują pojawienie się raka płaskonabłonkowego i podobnie jak AK są uważane za zmiany przedrakowe (5, 23).

W rozwoju nowotworu zwłaszcza w obrębie narządów płciowych znaczną rolę przypisuje się obecności wirusa brodawczycy (Equus caballus papillomavirus-2, EcPV-2), którego DNA izolowano...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.