Przepuklina pępkowa – możliwości rozwiązania problemu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przepuklina pępkowa – możliwości rozwiązania problemu

Standardowe postępowanie

Zaleca się, by zabieg przeprowadzać u jak najmłodszych prosiąt, gdyż ewentualne powikłania wówczas są niewielkie i występują rzadko. U starszych osobników możliwe są zrosty pomiędzy jelitami a workiem przepuklinowym, co może uniemożliwić przeprowadzenie takiego zabiegu. Prosięta w czasie zabiegu przytrzymywane są za tylne nogi, głową w dół, aby pętle jelit zsunęły się w stronę przepony. Pozycja taka ułatwia odprowadzenie jelit z worka przepuklinowego. Skóra wokół przepukliny powinna być wcześniej umyta i wydezynfekowana. Następnie za pomocą specjalnego rozwieracza zakłada się gumowe pierścienie na skórę worka przepuklinowego (4).

Modyfikacje własne

Skóra prosiąt jest bardzo delikatna i pozbawiona sierści, z tego względu standardowo dostępne pierścienie często się ześlizgują. Autorzy w opisanej wyżej metodzie wprowadzili pewne modyfikacje i korzystają ze zwykłych gumek recepturek (2-3 sztuki) oraz drutu kostnego lub 5 cm drutu pozyskanego np. ze spinacza biurowego (2 sztuki).

Przebieg zabiegu

Przygotowanie zwierząt: sedacja (np. Azaperon), umycie i dezynfekcja miejsca zabiegu (ryc. 6).Drutami przebijamy się przez worek przepuklinowy tak, aby przecinały się pod kątem prostym, wprowadza się je jak najbliżej ściany jamy brzusznej (ryc. 7, 8).Następnie zakładamy gumki recepturki, ściskając mocno pomiędzy jamą brzuszną a drutami. Zadaniem drutów jest utrzymanie gumki na właściwym miejscu, nie pozwalając na jej ześlizgnięcie się (ryc. 9, 10).Kolejnym etapem jest zawinięcie końcówek drutów w taki sposób, aby nie uszkadzały one skóry w innych częściach ciała prosiąt i nadal spełniały swoją rolę utrzymywania gumek na właściwym miejscu (ryc. 11, 12).Po przeprowadzonym zabiegu powinno się podać prosiętom leki przeciwbólowe oraz osłonowo antybiotyk, np. amoxycylinę.Po założeniu gumek dochodzi do zaburzeń ukrwienia worka przepuklinowego. W kolejnych dniach rozwija się stan zapalny okolicy pępka i pojawia się martwica, która doprowadza...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.