PRRS − choroba, patogeneza, rozpoznanie, strategie zwalczania oraz monitorowania - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

PRRS − choroba, patogeneza, rozpoznanie, strategie zwalczania oraz monitorowania

Rozpoznanie problemów z rozrodem

U prosiąt poronionych, urodzonych jako słabe lub martwe można rozpoznać zakażenie przez wykrycie u nich wirusa metodą qPCR, ewentualnie w połączeniu z wykrywaniem przeciwciał metodą ELISA w parach surowic od macior, których dotyczy problem. Profil serologiczny macior również stanowi jasną wskazówkę co do intensywności zakażenia. Łączne stosowanie badania poziomu swoistych przeciwciał testem ELISA i wykrywanie wirusa metodą PCR u nowo wprowadzanych loszek i prosiąt do odchowu pozwalają uzyskać również jasny obraz możliwej drogi wprowadzenia choroby.

Diagnostyka problemów oddechowych

Mogą one być diagnozowane na podstawie badania testem ELISA par próbek surowicy lub za pomocą kombinacji badania przeciwciał ELISA oraz testu PCR próbek od świń z podejrzeniem problemów, ewentualnie w powiązaniu z wynikami badania sekcyjnego i mikroskopowego oraz badania qPCR próbek płuc.

Ponieważ genom wirusa PRRS jest zbudowany z RNA, łatwo ulega mutacjom. Jednym z najbardziej zmiennych regionów genomu jest ORF5. Dzięki porównaniu kolejności nukleotydów u różnych szczepów możliwa jest ocena, czy wykryte wirusy są ze sobą powiązane filogenetycznie. Przyjmuje się ogólną zasadę, że zgodność sekwencji ORF5 na poziomie > 98% oznacza, że wirusy są bardzo blisko ze sobą spokrewnione. Jeżeli fermy stosują regularne monitorowanie i znają sekwencję wirusa obecnego na fermie, mają możliwość oceny, czy nowe zakażenie wirusowe zostało wprowadzone z zewnątrz, czy też jest to zakażenie obecne już na fermie. Informacja na temat sekwencji nie dostarcza danych na temat zjadliwości wirusa lub możliwej ochrony krzyżowej przed innymi szczepami lub w wyniku zastosowanych szczepień. Może ona być wykorzystywana do ocen epidemiologicznych.

Strategie kontroli i eradykacji

Po rozpoznaniu można opracować plan zwalczania. Bardzo ważne jest wcześniejsze przedyskutowanie celów, które powinny zostać osiągnięte. Następnie można opracować plan działania, obejmu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.