Program kontroli jakości mleka − doświadczenia własne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Program kontroli jakości mleka − doświadczenia własne

Opis obiektu, istniejące problemy oraz ich rozwiązania

Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim, nad którym na co dzień sprawuję opiekę, liczy aktualnie 1050 krów w doju i 2000 sztuk całego pogłowia. Jest to obiekt strategiczny Skarbu Państwa. Krowy utrzymywane są w trzech obiektach, a średnia wydajność mleczna na najlepszym z nich wynosiła 12233 kg (2017 rok). Liczba komórek somatycznych oscyluje na poziomie 150-180 tysięcy na ml, a miesięczna liczba nowych zapaleń nie przekracza 5%. Aktualnie w Gospodarstwie znajduje się krowa Bella2 (HF), która w 2017 roku osiągnęła rekordowy wynik w Polsce, produkując 20 804 l mleka w laktacji. OHZ Kamieniec Ząbkowicki może również poszczycić się krową Zorza (HF), która w trzech wycenach osiągnęła najwyższy współczynnik PF (produkcja i funkcjonalność) w kraju. Zadania Obiektu skierowane są na produkcję dobrej jakości mleka, ciągłej poprawę genetyki krów rasy HF i szerzenie jej wśród hodowców w kraju i na świecie.

Własnością Spółki jest również Stado Ogierów Książ. Pomimo poprawy wyników wiemy, że największym naszym problemem jest czynnik ludzki. Kadra pracownicza jest duża, zmienna, często obcojęzyczna i takie sytuacje wymagają od nas ciągłego monitoringu ich pracy, a także przeprowadzania systematycznych szkoleń. Aktualna wiedza, którą posiada cały świat, zostanie podwojona w przeciągu zaledwie czterech lat. To świadczy tylko o tym, że nieustannie trzeba się kształcić i rozwijać. Szkolenia są najczęściej przeprowadzane przez lekarzy weterynarii oraz przez zootechników i dotyczą głównie odpowiedniej rutyny i higieny doju. Jednorazowe ręczniki do dezynfekcji, przedzdajacz, częsta zmiana rękawiczek, zachowanie czystości, dipingi przed i po doju (na bazie chloru i jodu), to standardowe procedury wykonywane na hali udojowej. Dipingi na bazie kwasu mlekowego często nie sprawdzały się w naszym gospodarstwie i były zbyt słabe dla presji środowiska.

Tab. 2. Wady i zalety stosowania antybiotyków domięśniowych oraz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.