Gorączka Q – często niedostrzegany problem w stadach krów mlecznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Gorączka Q – często niedostrzegany problem w stadach krów mlecznych

Natomiast w przypadku stwierdzenia ogniska choroby w stadzie bydła mlecznego należy zastosować bezwzględny zakaz spożywania surowego mleka i produktów z niego wytworzonych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi wytycznymi Głównego Lekarza Weterynarii surowe mleko pochodzące od zwierząt, u których obserwowane są objawy kliniczne, powinno być traktowane jako nie spełniające wymagań pkt 1 lit. a rozdziału I sekcji IX załącznika III Rozporządzenia (WE) nr 853/2004 i ocenione jako nienadające się do spożycia lub produkcji środków spożywczych dla ludzi.

Takie mleko po poddaniu obróbce termicznej, równoważnej procesowi pasteryzacji, może być wykorzystane do skarmiania zwierząt utrzymywanych wyłącznie w tym gospodarstwie. Ponadto, stosując zasadę ostrożności wynikającą z art. 14 ust. 8 Rozporządzenia (WE) nr 178/2002, należy stwierdzić, że surowe mleko pochodzące od pozostałych zwierząt w stadzie może być dostarczane do zakładu przetwórstwa mleka pod warunkiem poddania go dalszej obróbce termicznej równoważnej pasteryzacji.

Zaleca się, aby zostało ono przeznaczone do produkcji np. mleka UHT lub mleka w proszku, lub innych produktów mlecznych, których proces technologiczny obejmuje sterylizację lub podwójną obróbkę cieplną równoważną pasteryzacji. Konieczna jest też segregacja mleka. W związku z powyższym, o dostawach powinien być powiadamiany powiatowy lekarz weterynarii, właściwy ze względu na usytuowanie zakładu przetwórstwa, do którego gospodarstwo dostarcza surowe mleko. Wskazane jest, aby surowe mleko pochodzące z gospodarstw, w których wystąpiły przypadki gorączki Q, było odbierane przez cysternę na końcu trasy, jeśli mieszane jest z mlekiem pochodzącym z innych gospodarstw, a całość mleka powinna zostać poddana obróbce, o której mowa powyżej.

Zakład produkujący na bazie mleka niepasteryzowanego powinien wdrożyć procedurę mycia i dezynfekcji samochodów-cystern służących do przewozu mleka z gospodarstw, w których stwierdzono gorączkę Q, po każdym rozładu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.