Podstawy patologii komórkowej jajnika klaczy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Podstawy patologii komórkowej jajnika klaczy

Budowa jajnika klaczy jest specyficzna w porównaniu do jajników innych gatunków zwierząt gospodarskich, co wyraża się w postaci obwodowego położenia części rdzennej, okrywającej strukturę „korową”, w której ma miejsce dojrzewanie komórek jajowych w pęcherzykach jajnikowych. Także duże rozmiary gonady koniowatych nastręczają duże trudności w ocenie struktury mikroskopowej całego narządu. W związku z tym mało wiemy o występowaniu zaburzeń w strukturze komórkowej jajnika klaczy. Przykładem może być całkowity brak informacji na temat zachowania się komórek sieci jajnika. Wiadomo, że ta struktura jajnika może ulegać poważnym zmianom chorobowym, co rzutuje na stan zdrowia całej gonady. Przyżyciowo, ocenę budowy jajników klaczy wykonuje się badaniem palpacyjnym narządu oraz metodami technik obrazowych. Jednak w przypadkach, kiedy zmiany chorobowe w jajnikach są na poziomie komórkowym – wspomniane metody badania nie są wiarygodne.

W niniejszej pracy podjęto próbę analizy rozwoju zmian patologicznych zachodzących w strukturze komórkowej jajników klaczy. Interpretacja zmian chorobowych obserwowanych w komórkach jajników klaczy w dużej mierze oparto o wyniki badań porównawczych gonad innych gatunków zwierząt. Powszechnie jest przyjęta opinia, że proces oo-/follikulogenezy jest analogiczny u wszystkich gatunków ssaków, co pozwala także na przyjęcie analogii w rozwoju procesów patologicznych w jajnikach różnych gatunków zwierząt (1, 2, 3).

Różnice gatunkowe obserwowane w czynności gonad stanowią wyraz dostosowania procesów fizjologii rozrodu danego gatunku ssaka do warunków środowiska. Zakładając, że funkcja poszczególnych typów komórek gonady jest podobna – można przyjąć istnienie analogii w patogenezie i rozwoju zmian patologicznych w jajnikach, które są obserwowane u różnych gatunków ssaków.

Jajnik klaczy jest mało poznany z punktu widzenia zmian w strukturze komórkowej gonady, które mogą być wyrazem wczesnego uszkodzenia tego narządu. Najczęściej opisywane są ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.