Patologie jajników u bydła mlecznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Patologie jajników u bydła mlecznego

Anestrus typu I

W przebiegu anestrus typu I falowy wzrost pęcherzyków jajnikowych przebiega prawidłowo, nie dochodzi natomiast do selekcji oraz wzrostu pęcherzyka dominującego. Stan ten wiąże się ze zbyt słabymi wyrzutami hormonu luteinizującego (LH), niezbędnymi do końcowego wzrostu i różnicowania pęcherzyków jajnikowych. Ograniczenie wyrzutów LH może wynikać ze znacznego niedożywienia krowy lub dużych deficytów energii (9). Diagnostyka opiera się na dwukrotnym badaniu ultrasonograficznym jajników per rectum wykonanym w odstępie tygodnia. Dwukrotne uzyskanie obrazu „nieaktywnych” jajników potwierdza anestrus typu I. W obu badaniach na jajnikach obserwuje się obecność pęcherzyków o średnicy < 9 mm przy jednoczesnym braku ciałka żółtego (10). Szacuje się, że anestrus typu I występuje u < 10% populacji krów mlecznych (11).

Terapia hormonalna anestrus typu I jest zazwyczaj nieskuteczna ze względu na patogenezę anestrus typu I, w której główną rolę odgrywa ograniczenie wyrzutów LH związane ze znacznymi niedoborami energetycznymi. Podstawą leczenia jest poprawa warunków żywieniowych, w szczególności wzrost podaży energii w dawce pokarmowej. Dopiero kilkutygodniowe postępowanie żywieniowe, ukierunkowane na wyrównanie negatywnego bilansu energetycznego (NEB), pozwala na przywrócenie cyklicznej aktywności jajników oraz prawidłowy przebieg selekcji i wzrostu pęcherzyka dominującego (11). Często jednak, szczególnie w końcowym etapie leczenia anestrus typu I, może dochodzić do zaburzenia funkcji jajników innego typu i rozwoju anestrus typu II i III.

Anestrus typu II

W przypadku anestrus typu II falowy wzrost pęcherzyków jajnikowych oraz selekcja pęcherzyka dominującego przebiegają prawidłowo. Nie dochodzi natomiast do owulacji pęcherzyka dominującego, który ulega atrezji (8). Po 2-3 dniach pojawia się kolejna fala wzrostu pęcherzyków, również niezakończona owulacją. Do momentu prawidłowej owulacji można zaobserwować od jednej do dziewięciu zaburzonych f...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.