Parametry uzyskiwane w badaniu krwi bydła – jak je interpretować, by były klinicznie pomocne Cz. I – hematologia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Parametry uzyskiwane w badaniu krwi bydła – jak je interpretować, by były klinicznie pomocne Cz. I – hematologia

Badanie morfologiczne krwi – jak interpretować odchylenia od prawidłowegozakresu norm

Podczas badania morfologicznego krwi bada się krwinki czerwone, białe oraz płytki krwi.

Układ czerwonokrwinkowy

Oceniając układ czerwonokrwinkowy, bierze się pod uwagę: całkowitą liczbę erytrocytów (RBC), hematokryt (Htc, PCV), zawartość hemoglobiny (Hgb), średnią objętość krwinki czerwonej (MCV), średnią masę hemoglobiny w erytrocycie (MCH), średnie stężenie hemoglobiny w krwince (MCHC). Liczbę erytrocytów, Htc, Hgb zalicza się do wskaźników bezpośrednich układu czerwonokrwinkowego, natomiast MCV, MCH i MCHC są pośrednimi wskaźnikami układu czerwonokrwinkowego. Informują one o wielkości (MCV) krwinki czerwonej (prawidłowa – normocytoza, powyżej normy – makrocytoza, poniżej normy – mikrocytoza) oraz o stężeniu Hgb w erytrocycie (prawidłowe – normochromiczna, powyżej normy – hiperchromiczna, poniżej normy – hipochromiczna) (9, 22).

Najczęściej obserwowaną zmianą w układzie czerwonokrwinkowym jest niedokrwistość. Jest to zaburzenie, w którym liczba krwinek czerwonych, wskaźnik hematokrytu i stężenie hemoglobiny są poniżej przyjętych norm referencyjnych (22). Klasyfikacji niedokrwistości dokonuje się na podstawie analizy wielkości krwinki (MCV) i zawartości Hgb w erytrocycie (MCH i MCHC) (np. mikrocytarna, makrocytarna, normocytarna, niedobarwliwa, nadbarwliwa, normobarwliwa).

Można wyróżnić również niedokrwistość rzekomą (pseudoanemia), spotykaną w stanach przebiegających z zatrzymaniem wody w ustroju, np. w ciąży, w zastoinowej niewydolności krążenia lub podczas leczenia kortykosteroidami (2, 22). Szczególnego znaczenia zmiany te nabierają w przypadku podejrzenia lub wystąpienia krwotoków. W przypadku ostrego krwotoku początkowo wskaźniki czerwonokrwinkowe nie ulegają zmianie, ponieważ zwierzę traci pełną krew, a układ krwionośny reaguje odruchowym obkurczeniem naczyń. Zmiany w liczbie erytrocytów, wskaźnika Ht i w stężeniu Hgb są widoczne dopiero po kilku godz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2625 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.