Nowoczesne trendy w stosowaniu antybiotyków w terapii stanów zapalnych płuc u bydła - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowoczesne trendy w stosowaniu antybiotyków w terapii stanów zapalnych płuc u bydła

Zapalenia płuc u bydła stanowią wysoki odsetek schorzeń występujących u wszystkich grup wiekowych tego gatunku zwierząt, niezależnie od typu użytkowego. Są wywoływane najczęściej przez czynniki zakaźne, do których w przeważającej mierze należą drobnoustroje bakteryjnego pochodzenia. Do ważnych z epizootycznego, ale i ekonomicznego punktu widzenia, bakterii wywołujących zapalenie płuc u bydła należą drobnoustroje z rodziny Pasteurellaceae, takie jak Pasteurella multocida, Mannheimia haemolytica i Histophilus somni, a także mykoplazmy, z których największe znaczenie w etiologii schorzeń układu oddechowego w krajowej populacji bydła ma Mycoplasma bovis (1, 3).

W terapii zapaleń płuc u bydła zastosowanie znalazły różnorodne antybiotyki, jednak ich ostateczny wybór powinien być poprzedzony dokładną oceną przypadku chorobowego. Nowoczesne podejście do antybiotykoterapii schorzeń układu oddechowego bydła nie ogranicza się obecnie jedynie do wyboru antybiotyku o najwyższej skuteczności przeciwbakteryjnej, ale również uwzględnia takie czynniki, jak: bezpieczeństwo stosowania, ograniczenie stresu zwierzęcia związanego z iniekcją leku, a także inne, uwzględniające większy komfort pracy lekarza weterynarii (np. pracochłonność).

W celu wyboru właściwego antybiotyku należy w pierwszej kolejności dokonać identyfikacji czynnika zakaźnego, a następnie w miarę możliwości ocenić stopień wrażliwości danego drobnoustroju na antybiotyki w warunkach in vitro (antybiotykogram). Następnie z puli antybiotyków wykazujących skuteczność przeciwbakteryjną w odniesieniu do danego zarazka należy wybrać ten, który w najmniejszym stopniu zaburzy rozregulowaną już przez samą chorobę homeostazę organizmu i dobrostan chorego zwierzęcia.

Amoksycylina

Do antybiotyków o szerokim spektrum działania bakteriobójczego (przeciwko Pasteurella spp., Proteus spp., Klebsiella pneumoniae) oraz dużym marginesie bezpieczeństwa (można go stosować w okresie ciąży i laktacji) należy amoksycyklina, anty...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.