Możliwości zastosowania wirusowych szczepionek atenuowanych w celu kontroli wybuchu choroby – doświadczenia własne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Możliwości zastosowania wirusowych szczepionek atenuowanych w celu kontroli wybuchu choroby – doświadczenia własne

Przypadek 2 – BRSV

Druga ferma jest obiektem uwięzionym, utrzymującym około 30 krów w doju, o średniej wydajności dziennej na poziomie 30 kg oraz prowadzącym tucz cieląt. W tym przypadku właściciel regularnie dokupuje zwierzęta z różnych źródeł w celu opasania. Stado wcześniej nie było szczepione w kierunku chorób układu oddechowego. Pierwsze niepokojące objawy pojawiły się jesienią, krótko po zakupie nowych cieląt. Dotyczyły one głównie układu oddechowego: kaszel, duszność, surowiczy wypływ z nosa i łzawienie. Objawom tym towarzyszyły gorączka oraz silna apatia i brak apetytu. W krótkim czasie pojawiły się one u wszystkich zwierząt w wieku do 12. miesiąca życia (30 sztuk).

Początkowo zależnie od stanu, zwierzęta leczono niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (karprofen) lub/oraz antybiotykami (florfenikol, oksyteracyklina). Terapię uzupełniano witaminami oraz bromheksyną. Do pierwszego upadku doszło około 10. dnia od pojawienia się objawów chorobowych. W dniu zgonu wykonano sekcję, której wynik z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazywał na wirus syncytialny bydła (BRSV), jako na źródło problemu (ryc. 1). Podjęto decyzję o interwencyjnym wprowadzeniu szczepień preparatem zawierającym żywy, atenuowany wirus (Nasym, Hipra) według następującego schematu: cielęta poniżej pierwszego miesiąca życia – szczepienie donosowe, cielęta starsze – podanie domięśniowe.

Wyraźną poprawę sytuacji zaobserwowano około 5 dni od momentu rozpoczęcia szczepienia. Równolegle kontynuowano rozpoczętą wcześniej antybiotykoterapię, jednak zrezygnowano z podawania leków przeciwzapalnych, by nie osłabiać działania szczepionki. Od czasu wprowadzenia szczepień nie zaobserwowano żadnych nowych objawów klinicznych ani zaostrzenia choroby u zwierząt chorujących.

W związku z podejrzeniem IBR przesłano następujące próbki do badań laboratoryjnych:

mleko zbiorcze w celu określenia obecności przeciwciał gE (Markercheck, Hipra),wymazy z nosa w kierunku badania chorób układu oddechoweg...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2645 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.