Lewostronne przemieszczenie trawieńca (LPT) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Lewostronne przemieszczenie trawieńca (LPT)

Objawy

Głównym objawem LPT jest brak apetytu, zwierzę niechętnie pobiera pasze, nie je w ogóle lub unika pasz treściwych, sortując zadaną pasze w poszukiwaniu pasz objętościowych. Zanika przeżuwanie. Spada produkcja, w większości przypadków jest to spadek do 2-4 kg mleka. Może dojść do prawie całkowitego spadku produkcji mleka. Apatia i osowiałość to kolejne syndromy, które może zaobserwować hodowca. Zwierzę mniej się porusza, stoi osowiałe. Tym ogólnym objawom może towarzyszyć twardy kał podobny do końskiego lub prawie wodnista biegunka o charakterystycznym zapachu.

Jej kolor może być różny, od jasnożółtego do ciemnobrunatnego, prawie czarnego. Gdy LPT towarzyszą wrzody trawieńca lub enteritis, może zawierać domieszki krwi. Wymuszając ruch u zwierząt z LPT, można zaobserwować wygięcie kręgosłupa i skrócony chód, podobnie jak przy kulawiźnie w stopniu 2. Zdarza się, że przy silnym zgazowaniu trawieńca dochodzi do wysklepienia powłok brzusznych, które można zaobserwować w postaci odstającego ostatniego żebra. W przewlekłych postaciach choroby dochodzi do wychudzenia i spadku kondycji do BCS < 2,5. Temperatura tętno i puls pozostają najczęściej bez zmian.

Zapobieganie

Zapobieganie LPT polega na prawidłowym żywieniu w okresie okołoporodowym. Należy unikać pasz treściwych u krów zasuszonych, a po porodzie zapewnić im odpowiednią ilość włókna. Warto pamiętać, że krowy wchodzące w zasuszenie powinny mieć BCS na poziomie 3,5 i nie powinien on ulegać większym zmianom. Krowy po porodzie powinny wypić odpowiednią ilość pójła, a w stadach problemowych powinno się zastosować drenching (wlewy dożwaczowe), zwłaszcza u krów ze zbyt wysokim BCS, po trudnym porodzie, po hipokalcemii lub ciąży bliźniaczej. Należy zminimalizować stres poporodowy związany z odebraniem krowie cielęcia i zmianą grupy technologicznej, a latem z wysoką temperaturą. Powinno się stale monitorować krowę przynajmniej do 7. dnia po porodzie. Prowadzić kontrole temperatury, poziomu ciał ket...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.