Koronawirus i koronawirusowy zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) – zakażenia u bydła i innych gatunków - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Koronawirus i koronawirusowy zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) – zakażenia u bydła i innych gatunków

Koronawirus u cieląt cechuje również tropizm do komórek nabłonkowych górnych dróg oddechowych i jest przyczyną obserwowanych często sezonowo zachorowań z objawami ze strony układu oddechowego u cieląt w wieku 2-16 tygodni oraz gorączki transportowej u cieląt ras mięsnych. W stadach bydła mlecznego objawy te obserwuje się najczęściej w wieku 1-3 tygodni życia, ale powtarzające się objawy powiązane z okresowym siewstwem wirusa i narastającą serokonwersją powodują, że objawy choroby i obecność BCoV w badanych próbkach można stwierdzać przez wiele tygodni. Objawy kliniczne u tych cieląt nie są „wyraziste”, oczywiście obserwujemy kaszel, duszność wypływ z nosa, a także sporadycznie podwyższoną ciepłotę ciała, jednakże są one o średnim stopniu nasilenia, przez co uważamy, że same przejdą po kilku dniach (tab. 2).

Tab. 2. Charakter objawów klinicznych u zwierząt w przebiegu zakażenia koronawirusowego układu oddechowego cieląt

Natomiast trzeba pamiętać, że zakażenie koronawirusem bydlęcym jest powiązane z innymi czynnikami zespołu oddechowego bydła, tj. syncytialnym wirusem oddechowym bydła (BRSV), wirusem parainfluenzy 3 (PiV3), zakaźnym zapaleniem nosa i tchawicy oraz otrętem bydła (IBR/IPV), wirusem wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych (BVD-MD) oraz Histophilus somni, Mannheimia haemolytica, Pasteurella multocida i Mycoplasma bovis. Współobecność wymienionych drobnoustrojów powoduje, że samo zakażenie BCoV przebiega w sposób niezauważony, a inicjuje objawy powodowane przez wymienione wyżej drobnoustroje. W badaniach realizowanych w Zakładzie Chorób Zakaźnych i Administracji Weterynaryjnej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP we Wrocławiu obecność BCoV w popłuczynach lub wymazach z górnych dróg oddechowych cieląt pobranych w latach 2018-2019 wykazano w 25% badanych stad, przy czym w większości stad badanych nie obserwowano objawów klinicznych u zwierząt i zawsze były to zakażenia mieszane (4).

Powszechność BCoV i towarzyszące temu objawy są zwi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.