Koronawirus bydlęcy i jego znaczenie w przebiegu BRD u bydła - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Koronawirus bydlęcy i jego znaczenie w przebiegu BRD u bydła

Fizyczne dowody na to, że BCoV jest patogenem układu oddechowego

W przeciwieństwie do mnóstwa poszlak w postaci danych epidemiologicznych i rutynowych testów diagnostycznych, jak również próbek klinicznych, które są często wykorzystywane do wskazywania na BCoV jako patogenu układu oddechowego, w świetle badań brakowało jak dotąd fizycznych dowodów potwierdzających jego bezpośredni niszczący wpływ na te narządy.

Po prostu istnieje bardzo niewiele obrazów pokazujących BCoV w zmianach w układzie oddechowym u bydła zakażonego naturalnie lub eksperymentalnie w recenzowanej literaturze lub podręcznikach. Z punktu widzenia naturalnie występującej choroby może to wynikać, przynajmniej częściowo, z czasu pobierania próbek. Bydło, które padło z powodu chorób układu oddechowego, często wykazuje niewiele fizycznych (immuno-histochemicznych) dowodów infekcji wirusowej w dotkniętych narządach po prostu dlatego, że ostre wirusy układu oddechowego pojawiały się i znikały, zanim zwierzę uległo wtórnym, łatwiejszym do wykazania infekcjom bakteryjnym.

W ostatniej dekadzie jedno badanie ognisk ostrych chorób układu oddechowego u cieląt opasowych wykazało szereg zmian makroskopowych i histologicznych dobrej jakości. Obejmowały one wybroczyny tchawicy wraz z wydzieliną śluzowo-ropną i oskrzelowo-śródmiąższowe zapalenie płuc z komórkami syncytialnymi wewnątrz oskrzelików w zajętych drogach oddechowych, które mogły być zgodne z przebiegiem zakażenia BCoV. Koronawirusowy RNA bydlęcy wykryto metodą qRT-PCR w 2 z 15 zbadanych uszkodzonych płuc; jednakże, niestety, nie było widocznej próby bezpośredniego powiązania BCoV ze zmianami histologicznymi.

Pomimo tych wątpliwych wyników kontrowersje wokół koronowirusa i jego udziału w przebiegu BRDC sprawiły, że na przestrzeni kolejnych lat prowadzono dodatkowe badania, które wykazały fizyczne dowody patogenności koronowirusa w przebiegu BRDC. W dwóch badaniach odnotowano wystąpienie chorób układu oddechowego u badanych zwierząt (2)...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2632 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.