Kontrola rui i owulacji podczas zabiegu sztucznej inseminacji u świń - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kontrola rui i owulacji podczas zabiegu sztucznej inseminacji u świń

Nowe technologie, a także modele terapii, które są wdrażane do produkcji, powinny służyć efektywnemu obniżaniu kosztów produkcji zwierzęcej, zwiększaniu wydajności oraz optymalizacji. Jednym z zabiegów jest optymalizacja zabiegu sztucznego unasienniania, a zwłaszcza określenie i ustalenie terminu rui przez indukcję i synchronizację. Metoda ta jest udoskonalona przez włączenie w nią kontroli owulacji w połączeniu ze sztuczną inseminacją bez konieczności wykrywania rui. Kontrola rui i owulacji u świń stała się ważnym elementem ze względu na zarządzanie przepływem grup produkcyjnych, co wymaga precyzyjnego sterowania rozrodem na fermie. Terapia z wykorzystaniem hormonów stosowana jest do kontroli wzrostu pęcherzyków i owulacji zarówno u loszek, jak i macior.

Ruja może być indukowana poprzez podanie eCG (końska gonadotropina kosmówkowa) z jednoczesnym podaniem hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa) lub bez. Protokoły obejmujące hCG są bardziej efektywne w warunkach ograniczonego stężenia endogennego LH, co wynika z tego, że u świń LH jest pierwotnym czynnikiem rozwoju pęcherzyków ze stadium 4-5 mm do momentu owulacji (1). Podanie hCG, LH lub analogów GnRH może wywoływać pożądany efekt w postaci owulacji u loszek, jak i odstawionych od prosiąt macior. Należy pamiętać, że skuteczność terapii będzie w dużej mierze zależała od stopnia rozwoju pęcherzyków podczas leczenia. Doustne podanie altrenogestu pozwala na sterowanie wzrostem pęcherzyków w cyklu rujowym i optymalny moment owulacji w połączeniu z hCG, LH lub GnRH (2-7).

Hormony wykorzystywane do kontroli wzrostu pęcherzyków i rui

Hormony egzogenne stosowane do stymulacji wzrostu pęcherzyków to eCG oraz kombinacja tego hormonu z hCG lub świńskim hormonem luteinizującym (pLH) (8-10). W celu wywołania rui u loszek należy podawać od 500 IU do 1000 IU eCG w iniekcji domięśniowej. Dawka od 500 IU do 750 IU zazwyczaj wystarczy u macior wieloródek (5, 11-13). Podanie 500-750 IU eCG w ciągu 24 godzin od zaprze...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.