Wskaźniki przemiany białkowej źrebiąt gorącokrwistych i zimnokrwistych w okresie od urodzenia do odsadzenia

Wskaźniki przemiany białkowej źrebiąt gorącokrwistych i zimnokrwistych w okresie od urodzenia do odsadzenia

Proteinogram jest badaniem krwi pozwalającym na określenie procentowej zawartości poszczególnych frakcji białka w surowicy. Białko całkowite (Total Protein, TP) jest ważnym składnikiem osocza odpowiedzialnym za utrzymanie ciśnienia wewnątrznaczyniowego. Stanowi ono mieszaninę albumin, globulin, fibrynogenu, glikoprotein, lipoprotein i innych. Na białko całkowite głównie składa się zawartość dwóch podstawowych klas białek – albumin i globulin. Zazwyczaj ilość albuminy jest nieco większa od ilości globulin. Szacunkowa ocena białka całkowitego, albumin i globulin jest przydatna w ocenie kondycji zwierzęcia (2). Wzrost poziomu białka całkowitego (hiperproteinemia) występuje w wyniku: odwodnienia organizmu (biegunki, wymioty), wstrząsu, niektórych chorób zakaźnych, przewlekłych procesów zapalnych i nowotworowych, ochwatu, nadczynności białkotwórczej wątroby (3, 8). Niski poziom białka całkowitego (hipoproteinemia) może występować w niedoborach żywieniowych i głodzeniu, gorączce, zaburzeniach funkcjonalnych wątroby lub nerek, zaburzeniach trawiennych, nadczynności tarczycy, stanach przewodnienia, zapaleniach trzustki i otrzewnej oraz w przewlekłych krwawieniach, oparzeniach, chorobach narządów krwiotwórczych i parazytozach (10).

Białko całkowite u zwierząt rosnących utrzymuje się na niskim poziomie ze względu na wzrost fizyczny organizmu, a co za tym idzie – zwiększającą się objętość osocza, a także utratę białek pochodzących z siary. Fizjologiczną wartość albumin dorosłego zwierzęcia młodociany osobnik osiąga około drugiego miesiąca życia, podczas gdy poziom globulin wzrasta o wiele wolniej, osiągając właściwą wartość około szóstego miesiąca życia (5).

Albuminy są białkami syntetyzowanymi przez sprawną wątrobę. Jeśli wątroba jest niewydolna, to wartość białka jest zbyt niska, zatem poziom albumin jest pośrednim miernikiem wydolności wątroby. Odpowiadają one za utrzymywanie ciśnienia osmotycznego osocza i objętość krwi, a ich głównym zadaniem jest niedopuszcze...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.