Pokrzywka koni - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pokrzywka koni

Diagnostyka

Podczas diagnostyki zmierzającej do ustalenia przyczyny pokrzywki u koni należy wykluczać po kolei wszystkie potencjalne bodźce i substancje. W pierwszej kolejności wyklucza się problemy polekowe, szczególnie przy podaży antybiotyków i leków niesteroidowych przeciwzapalnych oraz szczepionek. Następne w kolejności są środki działające miejscowo oraz szampony, kolejno należy sprawdzić czynniki fizyczne, poprzez dotknięcie w kilku miejscach przez kilka minut potencjalnym bodźcem wywołującym pokrzywkę (np. zimny metal lub kostka lodu).

Pojawienie się bąbli w miejscu podrażnienia świadczy o reakcji dodatniej. Jeżeli przyczyna nadal pozostaje nieznana, należy zmienić karmę, którą zwierzę otrzymuje, zarówno siana, jak i zboża oraz zaniechać podawania dodatków witaminowo-mineralnych przez trzy tygodnie. Osiągnięcie remisji wstępnej pozwala na wprowadzenie co dwa tygodnie po jednym składniku karmy, którą zwierzę otrzymywało do tej pory (22). W przypadkach nadwrażliwości zależnej od udziału IgE, metodą przyjętą u ludzi, psów, kotów i koni jest użycie alergicznych testów śródskórnych (8). Niestety metoda ta ma kilka dosyć istotnych wad, takich jak konieczność sedacji zwierzęcia w związku z wieloma iniekcjami, wygolenie włosa na szyi oraz zakup roztworów alergenów i ich przechowywanie (10).

Tab. 1. Przyczyny pokrzywki u koni

W celu przeprowadzenia testów śródskórnych należy wystrzyc obszar boku szyi o wielkości około 20 x 25 cm, przetrzeć go alkoholem i pozostawić do wyschnięcia. Przy użyciu niezmywalnego markera należy zaznaczyć miejsca wkłucia w celu podania alergenu, kontroli dodatniej (histaminy) i kontroli ujemnej (roztworu nośnika alergenów). Odczytywanie wyników powinno nastąpić po 30 minutach, 4 godzinach i 24 godzinach od iniekcji, oceniając wielkość powstałego bąbla w skali 1-5. Jose-Cunilleras i wsp. w badaniu z 2001 roku na grupie 86 koni zalecają odczytywanie wyników jedynie po 30 minutach i 4 godzinach, wskazując na podobną wartość t...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.