Nerwiaki jako przyczyna chronicznych syndromów bólowych w okresie pooperacyjnym u wałachów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nerwiaki jako przyczyna chronicznych syndromów bólowych w okresie pooperacyjnym u wałachów

Prezentacja kliniczna

Typowe syndromy bólowe związane z obecnością nerwiaków to ogólne obniżenie wydolności ruchowej (ang. poor performance), jedno- bądź obustronna kulawizna kończyn miednicznych, bolesność w odcinku lędźwiowo-krzyżowym skutkująca problemami w treningu czy sztywnością kręgosłupa w badaniu klinicznym. W większości przypadków obserwuje się silną reakcję bólową podczas wykonywania badania palpacyjnego pachwin, charakteryzującą się: próbą ucieczki, kopaniem, agresją, zgrzytaniem zębami lub podkasaniem powłok brzusznych. Mogą występować również trudności z oddawaniem moczu. Patologiczne reakcje występują bądź ulegają nasileniu zwykle po jednej stronie. W przypadku kulawizny badanie kliniczne w ruchu z wykorzystaniem znieczuleń diagnostycznych nie lokalizuje problemu, co stwarza asumpt do wykonania diagnostyki uzupełniającej w postaci scyntygrafii lub terapii diagnostycznych kręgosłupa czy stawów krzyżowo-biodrowych. W obu przypadkach nie obserwuje się istotnej klinicznie odpowiedzi, co u wałachów powinno skłonić do dalszego badania okolicy rany kastracyjnej.

Diagnostyka

Potwierdzenie diagnozy jest często opóźnione w wyniku błędnie postawionego rozpoznania pierwotnego, a zaobserwowane objawy, szczególnie zaburzenia behawioralne, są uznawane za niekorzystne cechy charakteru. Na szczególną uwagę zasługuje nasilona reakcja na palpację skóry w okolicy cięcia chirurgicznego bądź głęboki ucisk w okolicy pierścienia pachwinowego zewnętrznego. W przypadku kulawizny, badanie kliniczne powinno oprzeć się na eliminacji podejrzenia patologii w obrębie aparatu ruchu. Autorowi udało się wykonać znieczulenie diagnostyczne chronicznej kulawizny kończyny miednicznej poprzez iniekcję 10 ml 2-proc. mepiwikainy do lewego kanału pachwinowego.

Diagnostyka powinna być uzupełniona o badanie rektalne oraz o badanie ultrasonograficzne okolicy pachwinowej, jak również oznaczenie parametrów zapalnych w krwi obwodowej.

Leczenie zakłada reoperację w celu resekcji ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.