Dynamiczna stymulacja komórek pulsującym polem magnetycznym a tolerancja wysiłkowa koni rajdowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dynamiczna stymulacja komórek pulsującym polem magnetycznym a tolerancja wysiłkowa koni rajdowych

Wyniki

Konie należące do grupy doświadczalnej i kontrolnej przed rozpoczęciem stosowania dynamicznej stymulacji komórek nie wykazywały żadnych symptomów chorobowych. Spoczynkowa liczba tętna oscylowała w grupie doświadczalnej wokół wartości 33,127 uderzeń na minutę, w grupie kontrolnej natomiast była niższa i wynosiła średnio 31,546 uderzeń na minutę. Częstotliwość oddechu przed wysiłkiem była zbliżona w obu grupach i średnio wynosiła odpowiednio 16,015 i 17,092 na minutę. Zawartość kwasu mlekowego w osoczu badanych koni, podobnie jak liczba tętna i oddechów, nie przekraczała wartości uznanych za fizjologiczne dla zdrowych zwierząt tego gatunku i wynosiła średnio 0,625 mmol/l w grupie doświadczalnej i 0,525 mmol/l w kontrolnej.

Tab. 1. Liczba tętna, oddechów i stężenie kwasu mlekowego u koni przed i po stosowaniu dynamicznej stymulacji komórek

Ujednolicony dla wszystkich koni wysiłek fizyczny spowodował zbliżony w obu grupach wzrost oznaczanych parametrów. Liczba tętna średnio zwiększyła się w grupie doświadczalnej do 79,826 uderzeń na minutę, w grupie kontrolnej – do 77,594 uderzeń na minutę. Częstotliwość oddechów sięgnęła średnio 65,213 i 60,715 na minutę. Średnie stężenie kwasu mlekowego w osoczu koni po wysiłku wzrosło odpowiednio do 7,826 mmol/l u zwierząt doświadczalnych i do 7,975 mmol/l u kontrolnych.

Powysiłkowe rozprężenie koni doprowadziło do spadku wartości oznaczanych parametrów. Aktywny odpoczynek doprowadził do zmniejszenia częstotliwości tętna i oddechów średnio do 59,537 uderzeń na minutę i 45,759 oddechów na minutę w grupie doświadczalnej i odpowiednio 58,535 i 41,335 w kontrolnej. Stężenie kwasu mlekowego w osoczu zmniejszyło się do 1,954 mmol/l u zwierząt doświadczalnych i do 1,875 mmol/l u kontrolnych.

Dalszy, trzytygodniowy trening koni, wspomagany u zwierząt z grupy doświadczalnej dynamiczną stymulacją pulsującym polem magnetycznym, doprowadził do zwiększenia rozpiętości wyników oznaczonych po wysiłku i rozprężaniu u zwie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2633 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.