Dermatologia koni. Cz. II. Choroby skóry o podłożu immunologicznym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dermatologia koni. Cz. II. Choroby skóry o podłożu immunologicznym

Rozpoznanie

Opiera się ono na:

Wywiadzie i badaniu klinicznym;Badaniu diagnostycznym:mikroskopowej ocenie włosów i strupów;posiewie w kierunku bakterii i grzybów;biopsji skóry oraz jej badaniu histopatologicznym; Badaniu cytologicznym zawartości pęcherzyków lub krost: obecność akantolitycznych keratynocytów i niezdegenerowanych neutrofilów lub/i eozynofilów, brak bakterii;Badaniu histopatologicznym: zmiany pęcherzowo-krostowe zawierające komórki akantolityczne i neutrofile;Badania laboratoryjne nie mają większego znaczenia diagnostycznego.

W rozpoznaniu różnicowym bierzemy pod uwagę: dermatofilozę, dermatofitozę, idiopatyczny łojotok, niepożądane reakcje polekowe oraz toczeń rumieniowaty.

Leczenie

Lekiem z wyboru są glikokortykosteroidy, np. prednizolon w dawce 2-3 mg/kg mc. per os lub deksametazon w dawce 0,2 mg/kg mc. per os. W przypadku poprawy należy zmniejszać dawkę glikokortykosteroidów do minimalnej dawki skutecznej, a następnie dawkę podtrzymującą, co drugi dzień. Można stosować azatioprynę w dawce 1-3 mg/kg mc. per os. Jeżeli terapia glikokortykosteroidami nie przynosi efektu, można zastosować leczenie solami złota podawanymi domięśniowo w dawce 1 mg/kg raz w tygodniu. Należy brać pod uwagę to, że reakcja leczenia złotem jest opóźniona i występuje dopiero po kilku tygodniach. Wskazane jest również podawanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (5).

Skrobiawica skóry (Amyloidosis)

Amyloidozy są niejednorodną grupą chorób charakteryzujących się zewnątrzkomórkowym gromadzeniem drugorzędowych struktur białkowych, prowadzącym do postępującego zaburzenia funkcjonowania narządów. U koni to rzadko występująca choroba, polegająca na odkładaniu się złogów amyloidu w wyniku pobudzenia fagocytów. Skórnej skrobiawicy może towarzyszyć odkładanie amyloidu w wątrobie i śledzionie.

Przyczynami wystąpienia choroby mogą być stosowanie preparatów immunostymulujących, nowotwory, alergeny i toksyny. Występuje brak predyspozycji rasowych i wiekowyc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.