Kompleksowa opieka lekarsko-weterynaryjna nad stadami krów mlecznych – rozmowa z dr hab. Wojciechem Barańskim - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kompleksowa opieka lekarsko-weterynaryjna nad stadami krów mlecznych – rozmowa z dr hab. Wojciechem Barańskim

Wojciechem Barańskim
fot. istock.com
Program ten jest realizowany przez wielu lekarzy weterynarii na terenie całego kraju. O doświadczenia z tym programem pytamy lekarzy weterynarii: Piotra Wyszyńskiego z województwa podlaskiego i Marcina Rutkowskiego z województwa pomorskiego.

Lek. wet. Piotr Wyszyński: Realizuję program zintegrowanej opieki lekarsko-weterynaryjnej w trzech stadach krów mlecznych. Zarówno ja, jak i właściciele zwierząt jesteśmy zadowoleni z takiego sposobu opieki nad stadami. Wymaga on wprawdzie poświęcenia większej ilości czasu, szczególnie na prowadzenie dokumentacji i jej analizę, z drugiej strony regularne wizyty ułatwiają organizację mojej pracy. Ze względu na wcześniejsze umawianie się na wizyty, praca w lecznicy, w której jest kilku lekarzy, bardzo ułatwia pogodzenie takiej działalności z koniecznością wyjazdów do nagłych, pilnych zgłoszeń. Ocena częstotliwości występowania różnych chorób w stadach i regularna kontrola rozrodu pozwalają na: zmniejszenie liczby postaci klinicznych, wcześniejsze wykrywanie stanów podklinicznych oraz możliwie szybkie zacielenie krów. Prowadzenie monitoringu serologicznego w kierunku chorób zakaźnych skutkuje wcześniejszym wprowadzaniem szczepień profilaktycznych, które zapobiegają wybuchowi chorób w postaci klinicznej, jak również uniemożliwiają transfer patogenów do innych stad.

Lek. wet. Marcin Rutkowski: Sprawuję opiekę lekarsko-weterynaryjną z wykorzystaniem tego programu nad kilkoma stadami krów mlecznych w województwach pomorskim i wielkopolskim. Po początkowym sceptycyzmie ze strony rolników udało mi się ich przekonać o celowości takiej opieki i obecnie współpraca układa się dobrze. Dzięki wprowadzeniu programu poprawie uległa płodność krów i zmniejszyła się częstotliwość zapaleń wymion. Na pewno bardziej zainteresowani taką usługą są hodowcy najbardziej rozwijający się, którzy rozumieją, że wizyta lekarza weterynarii nie musi się tylko sprowadzać się do sytuacji alarmowych, a wykrywanie stanów podklinicznych i ich eliminacja ma duży wpływ na opłacalność produkcji.

Jednocześnie dochodzi do poprawy zdrowia zwierząt i ogólnej poprawy dobrostanu w stadzie, co skutkuje zmniejszeniem liczby klinicznych postaci chorób. Kolejny aspekt, na który zwracają uwagę rolnicy zaangażowani w opisywany program, to fakt, że więcej wiedzą o swoich krowach, mają ciągłe informacje odnośnie zaburzeń w rozrodzie i cielności, co ułatwia podejmowanie planów dotyczących remontu stada, brakowania czy sprzedaży nadliczbowych sztuk cielnych krów. Zdają sobie jednocześnie sprawę, że konieczne jest pobieranie prób mleka lub krwi do monitoringu zdrowia wymienia oraz metabolizmu, co wiąże się z kosztami, ale pozwala w dłuższej perspektywie ograniczyć straty spowodowane pogorszeniem się zdrowia krów.

Rozmawiała: Monika Mańka

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy