Kliniczne problemy u bydła wynikające z zaburzeń suplementacji mikro- i makroelementów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kliniczne problemy u bydła wynikające z zaburzeń suplementacji mikro- i makroelementów

Niedobór i nadmiar miedzi u krów

W praktyce klinicznej dużo częściej obserwuje się niedobory, ale w przypadku niektórych minerałów mogą występować również nadmiary. Jest to szczególnie widoczne w odniesieniu do: miedzi, wapnia, fosforu i selenu (Se). Miedź jest składnikiem wielu enzymów, m.in. oksydazy cytochromu i dysmutazy ponadtlenkowej, reguluje syntezę: kolagenu, elastyny, melaniny, katecholamin i hemoglobiny. Najczęściej podaje się, że pierwszym zwiastunowym objawem niedoboru miedzi jest ścieńczenie i odbarwienie włosów (siwienie), szczególnie w okolicy oczu (tzw. „okulary miedziowe”), które następnie obejmuje nasady rogów, część twarzową i szyję. Takie zmiany sugerują konieczność suplementacji miedzi i z reguły wtedy wykonywane są pierwsze badania mające potwierdzić problem występujący w stadzie bydła. Niestety u wielu zwierząt niewielki lub umiarkowany i długotrwały niedobór miedzi może początkowo objawiać się zmniejszonym lub zmienionym apetytem – lizawością, obniżoną mlecznością, brakiem lub cichą rują, niskimi przyrostami wagowymi, zwiększoną podatnością na grzybice skóry czy niedokrwistością o niewielkim lub umiarkowanym stopniu.

Te wszystkie objawy są jednak często łączone w gospodarstwach z innymi zaburzeniami, a nie z niedoborem tego konkretnego pierwiastka, co powoduje, że stosowana nieukierunkowana suplementacja nie daje efektów, a nawet pogłębia istniejący stan. Istotne jest, że w tym momencie zaburzeń zastosowanie suplementu doustnego z odpowiednio dużą zawartością miedzi przywraca zwierzę do odpowiedniej zdrowotności, co niestety jest o wiele trudniejsze w przypadku wystąpienia objawów w postaci „okularów miedziowych”.

Należy również pamiętać, że brak odpowiedniej suplementacji na każdym etapie może doprowadzić do ciężkich zespołów zaburzeń u bydła w postaci choroby: nagłych upadków (zanik i zwłóknienie mięśnia sercowego lub pęknięcie łuku aorty), biegunki u bydła (choroba torfowa) – przewlekła nawracającą biegunka prowadząca do ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.