Jak prawidłowo ocenić kondycję konia w skali BCS? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jak prawidłowo ocenić kondycję konia w skali BCS?

W przypadku koni istnieją dwie powszechnie stosowane skale BCS: pięcio- i dziewięciopunktowa. Skala pięciopunktowa została po raz pierwszy opisana przez Leighton-Hardman w 1980 roku, a następnie zaadaptowana przez australijskich lekarzy weterynarii Caroll i Huntington w 1988 roku. W tej metodzie kondycja jest oceniana w skali od 0 (koń bardzo wychudzony) do 5 (koń otyły). Skala pięciopunktowa jest wykorzystywana w Australii, Anglii czy Islandii. Z kolei skala dziewięciopunktowa (tab. 1) została oryginalnie stworzona przez amerykańskich badaczy w Teksasie, do oceny klaczy hodowlanych rasy Quarter horse (4) i jest obecnie powszechnie stosowana w Stanach Zjednoczonych do oceny różnych ras.

Tab. 1. Ocena kondycji w skali dziewięciopunktowej [opracowanie własne, na podstawie (4)]

Ze względu na większą rozpiętość punktową pozwala na dokładniejszą ocenę kondycji zwierzęcia. Dodatkowo, Carter i wsp. (2) opracowali osobny, pięciopunktowy system CNS (ang. Cresty Neck Score), służący do oceny depozytów tłuszczowych odkładających się w wzdłuż szyi (tab. 2, ryc. 1). Wykorzystanie zarówno oceny BCS, jak i oceny CNS pozwala na rozróżnienie zwierząt ogólnie otyłych od tych, które niekoniecznie są otyłe, ale mają indywidualną skłonność do odkładania tłuszczu wzdłuż szyi.

Tab. 2. Ocena grzebienia szyi [opracowanie własne, na podstawie (2)]

Jak powinna być przeprowadzana ocena kondycji?

Tak samo jak w przypadku wszelkich pomiarów biometrycznych, ocena kondycji powinna być przeprowadzana w odpowiedni sposób. Dobrze jest przeprowadzać ją zawsze w tym samym miejscu, o mniej więcej stałej porze, i upewnić się, że zwierzę jest zrelaksowane. Bardzo istotne jest, by monitorowanie kondycji było przeprowadzane zawsze według tej samej skali i przez tę samą osobę. Badania wykazały, że zazwyczaj, ze względu na brak doświadczenia, właściciele koni mają tendencję do zaniżania BCS-u swojego konia, w porównaniu do oceny przeprowadzonej przez osobę doświadczoną (5, 9). Jednakże, ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.