Inwestowanie w profilaktykę mastitis jako krok w kierunku zrównoważonej produkcji mleka - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Inwestowanie w profilaktykę mastitis jako krok w kierunku zrównoważonej produkcji mleka

Produkcja mleka a zmiany klimatu 

W ciągu kilku ostatnich lat docierają do nas informacje na temat szkodliwego wpływu hodowli bydła na klimat planety. Jeśli wierzyć nauce, produkcja zwierzęca odpowiada za 14,5% antropogenicznej emisji gazów cieplarnianych, z czego na sektor mleczarski przypada około 30%. Trzy podstawowe gazy emitowane w procesie produkcji mleka to: dwutlenek węgla, metan oraz tlenek azotu. Ich powstawanie jest związane z produkcją paszy, fermentacją wewnątrz przewodu pokarmowego przeżuwaczy oraz zarządzaniem ubocznymi produktami produkcji zwierzęcej.

Powszechnie stosowaną metodą szacowania wpływu na środowisko jest Life Cycle Assessment (LCA), czyli ocena cyklu życia. Jest to metoda badawcza służąca do oceny wpływu produktu, procesu lub usługi na środowisko, począwszy od pozyskania surowca, przez produkcję, użytkowanie do utylizacji lub recyclingu. Od razu nasuwa się pytanie, ile wynosi LCA dla litra krowiego mleka. Cóż, niełatwo jest znaleźć na nie jednoznaczną odpowiedź. Światowa średnia jest szacowana na 2,4 kg ekwiwalentów CO2 na każdy wyprodukowany litr mleka (informacje są bardzo rozbieżne i przyjmują wartości między 2,4-8). Może wydawać się, że jest to niewielka ilość, ale ta informacja jest wykorzystywana przez media do lobbowania przeciwko producentom mleka, ponieważ napoje roślinne, które są promowane jako równoważne zamienniki mleka krowiego, wypadają w tym porównaniu znacznie lepiej.

Okazuje się, że jest to jedynie część prawdy. Kiedy weźmie się pod uwagę emisję GHG w przeliczeniu na kilogram dostarczanego białka, mleko krowie wypada najkorzystniej. Jego „emisyjność” wynosi 0,07 kg CO2/g białka, napoju sojowego: 0,12 kg CO2/g białka i 0,92 kg CO2/g białka dla napoju migdałowego.

Rozbieżności w ocenie śladu węglowego wynikają również z systemu utrzymania krów produkujących mleko oraz ich wydajności. Mamy tu do czynienia z pewnym paradoksem. Promowane przez media oraz organizacje ekologiczne ekstensywne systemy utrz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2637 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.