Inwazje pierwotniacze bydła - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Inwazje pierwotniacze bydła

Wśród chorób bydła parazytozy zajmują nadal szczególną rolę, stwarzając poważny problem zarówno gospodarczy, jak też i sanitarny. Każda inwazja pasożytnicza, nawet niepowodująca widocznych objawów chorobowych, prowadzi do zmian w metabolizmie organizmu żywicielskiego, które w przypadku zwierząt gospodarskich zawsze obniżają ich produkcyjność i powodują straty ekonomiczne. 

Tab. 1. Dostępne na rynku testy typu SNAP do badania kału w kierunku Cryptosporidium spp. i Giardia spp.

Tritrichomonoza

(syn. pol. – trychomonadoza, rzęsistkowica bydła, łac. – tritrichomonosis)

Jest wywoływana przez wiciowca – rzęsistka bydlęcego – Tritrichomonas foetus, uznawanego za zarazek weneryczny o predylekcji do układu rozrodczego bydła. Pierwotniak ten najczęściej przybiera kształt gruszkowaty, o wymiarach 10-25 x 3-15 µm, posiada 4 wici, a wewnątrz organizmu znajduje się wystająca poza komórkę charakterystyczna organella szkieletowa, tzw. pałeczka osiowa, czyli aksostyl. 

Poza organizmem żywiciela rzęsistki szybko giną. Są bardzo wrażliwe na działanie wysokich temperatur i wysychanie oraz działanie większości rutynowo stosowanych środków dezynfekcyjnych. W warunkach naturalnych przenoszą się z zarażonych zwierząt na inne wrażliwe wyłącznie podczas aktu krycia. We współczesnych warunkach hodowli i chowu źródłem zarażenia bywają nielicencjonowane buhaje oraz zarażone nasienie stosowane do inseminacji. Rzęsistki u buhaja bytują na błonie śluzowej żołędzi prącia, w fałdach błony śluzowej i gruczołach śluzowych napletka oraz u ujścia przewodu moczowo-płciowego. Nie wywołują u nich z reguły żadnych klinicznych objawów chorobowych, inwazja nie zmniejsza też zdolności krycia ani jakości nasienia. 

U krowy rzęsistki osiedlają się początkowo w błonie śluzowej pochwy, a następnie macicy (po około 25 dniach). Objawem patognomonicznym choroby jest pojawienie się wypływu z pochwy – mętnego, z białawymi pasemkami ropy. Po około 2 tygodniach od zarażenia obserwuj...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2630 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.