Identyfikacja i znaczenie mikotoksykozy zearalenonowej u bydła - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Identyfikacja i znaczenie mikotoksykozy zearalenonowej u bydła

Produkty rolne przeznaczone do spożycia przez ludzi i dla zwierząt mogą być zanieczyszczone toksycznymi wtórnymi metabolitami grzybów pleśniowych zwanymi mikotoksynami. Skażenie może mieć miejsce przed zbiorem i/lub podczas zbioru albo gdy produkty są nieodpowiednio przechowywane (nieodpowiednia temperatura i/lub wilgotność). Obecne mikotoksyny w paszy mogą być odkładane w różnych tkankach zwierzęcych. Z kolei pozyskiwane produkty zwierzęce są wykorzystywane do produkcji środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, przez co mogą być wektorem mikotoksyn (substancji niepożądanych) do organizmów ludzkich. Zanieczyszczona żywność lub pasza mogą powodować wiele problemów zdrowotnych u ludzi czy zwierząt i być przyczynkiem do określonych strat ekonomicznych, które wielokrotnie były opisywane przez wielu autorów (22).

Bardzo prawdopodobne jest to, że w jednym materiale paszowym znajdzie się kilka mikotoksyn. Spowodowane jest to tym, że jeden rodzaj grzyba pleśniowego może wytwarzać ich parę odmian, w samym podłożu może znajdować się kilka gatunków grzybów pleśniowych. W przypadku współwystępowania pewnego zakresu mikotoksyn w jednym produkcie można oczekiwać występowania objawów określonej mikotoksykozy jako efektu działania wspomagającego lub sumującego się obecnych mikotoksyn. Z drugiej strony należy pamiętać, że objawy towarzyszące mieszanym mikotoksykozom nie są powszechnie znane (3).

Procesy metaboliczne w żwaczu powodują spadek efektów toksycznych mikotoksyn – i z tego powodu uważa się, że przeżuwacze są mniej wrażliwe na obecność mikotoksyn w paszach. Z badań prewalencyjnych wynika, że na przykład w mleku stwierdza się bardzo często następujące mikotoksyny: aflatoksynę M1, fumnonizynę B1 i B2, ochratoksynę A, zearalenon i jego metabolity, diepoksydo-deoksyniwalenol, kwas cyklopiazonikowy, aflatoksynę G1 i G2, aflatoksynę B1 i B2 (9).

Ponadto niektóre choroby u tych wysokowydajnych zwierząt są czynnikiem sprzyjającym dysfunkcji przedżołądków, co może ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.