Gorączka Q – poważne zagrożenie dla hodowli krów mlecznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Gorączka Q – poważne zagrożenie dla hodowli krów mlecznych

Dlaczego bakteria jest tak problematyczna w przypadku przeżuwaczy?

Mimo ogromnej liczby gospodarstw narażonych na gorączkę Q choroba ta wciąż nie jest dobrze poznana, głównie przez wzgląd na słabą manifestację objawów klinicznych. Dotyczy to przede wszystkim bydła mlecznego, ponieważ większość zarażonych krów nie wykazuje widocznych objawów klinicznych.

Wiemy, że u bydła gorączka Q wiąże się z ronieniami oraz z szerokiej gamy zaburzeniami rozrodu. Mamy również poważne podejrzenia, że jest ona odpowiedzialna za niektóre przypadki chorób układu oddechowego oraz subklinicznego zapalenia wymienia. Z niedawnego badania przeprowadzonego w 10 regionach we Francji wynika, że gorączka Q była drugą z kolei przyczyną nawracających ronień po neosporozie, a przed BVD. Inne obserwacje z terenu oraz badania naukowe wskazują na powiązanie gorączki Q z przypadkami zatrzymania łożyska, zapaleń macicy oraz z niepłodnością. Wymienione skutki wystąpienia gorączki Q mają poważny, negatywny wpływ na zdrowotność i wydajność stada.

W przypadku małych przeżuwaczy obraz kliniczny choroby nieco się różni. Bez wątpienia gorączka Q jest główną zakaźną przyczyną poronień i może być odpowiedzialna za fale ronień, które dotykają nawet 90% ciężarnych samic w stadzie! Jest to niezwykle trudna sytuacja dla hodowców. Podejrzewamy również, że C. burnetii ma wpływ na produkcję mleczną małych przeżuwaczy. W Australii naukowcy ustalili, że zainfekowane kozy produkują 20% mniej mleka niż zwierzęta zdrowe.

Ponadto niezwykle ważne jest podkreślenie faktu, że gorączka Q może być przenoszona z przeżuwaczy na ludzi (zoonoza). Choroba przebiega zazwyczaj asymptomaczynie, ale w niektórych przypadkach infekcja może być znacznie ostrzejsza i prowadzić nawet do zejścia śmiertelnego.

Jak znaczący jest wpływ gorączki Q na wskaźniki reprodukcyjne w stadzie bydła mlecznego?

To bardzo dobre pytanie! Na ten moment nasza wiedza odnośnie wpływu gorączki Q jest na pewno większa niż 10 lat temu. Niedawn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2632 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.